Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Pěstování lilií na zahradě – jak na to ?

Pěstování lilií na zahradě

Lilie je cibulnatá rostlina, která může zdobit vaši zahradu po dlouhá léta. V případě, že nehrozí větší mrazy, můžete lilie vysadit třeba už v únoru. Také můžete lilie vysadit do truhlíků nebo rychlit cibule tak, aby vám tato kráska vykvetla už na Velikonoce. V únoru lze vysazovat pozdní odrůdy, ostatní vysazujte do zahrady již na podzim. Poradíme vám, jak na pěstování lilií na zahradě.

Jak na pěstování lilií na zahradě?

Pro správné pěstování lilií na zahradě je potřeba vybrat správné místo a připravit ho. Pro lilie vybírejte slunné stanoviště, které je chráněno před poledním přímým žárem. Některé odrůdy jsou rády za umístění mezi stromy nebo v polostínu. Co se týče půdy, měla by být neutrální, až mírně kyselá, pro odrůdu ‘Martagon hybridy’, ‘Candidum hybridy’ či ‘Longiflorum hybridy připravte vápenitou půdu.

Čtrnáct dní předtím, než rostliny vysadíte, je potřeba ji zrýt, pohnojit, prokypřit a zbavit plevele. Než vložíte cibule lilií do země, ujistěte se, že nejsou vyschlé nebo naopak plesnivé nebo nehnijí. Lilie sázejte do hloubky trojnásobku délky cibule. Tato hloubka rostlinu ochrání před mrazem i přehřátím. Nevysazujte rostliny těsně vedle sebe, zabráníte tak houbovým onemocněním. Substrát by měl být stále vlhký, ale ne příliš. Na léto použijte mulčovací kůru a při nové výsadbě přidávejte do půdy kvalitní kompost. Není vhodné používat čerstvý hnůj, liliím škodí velké množství rozkládajících se organických prvků.

Lilie můžeme pěstovat jako kvetoucí trvalky a můžeme je kombinovat v záhoně s dalšími druhy rostlin. Hodí se k nim decentní druhy. Lilie mají robustní květy a výrazné barvy a přebijí tak všechny ostatní vysazené kytky. Lilie má velmi silnou vůni, pokud si ji nařežete do vázy, neumisťujte ji do ložnic. Lilie jsou velice noblesní a vysoce elegantní rostliny, které nesmí chybět na žádné zahradě. Lze vybírat z mnoha odrůd a variant – lilie Hansonova (Lilium hansonii), lilie královská (Lilium regale) a lilie bělostná (Lilium candidum. Pěstování lilií na zahradě není nijak náročné oproti klasickým trvalkám.

Pěstování lilií na zahradě – jak na to ?
3.3 (65%) 4 votes

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*