Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

10 inspirací na okrasné zahrady – fotogalerie

okrasné zahrady fotogalerie

Chystáte se pořídit, vytvořit, nebo navrhnout svou vlastní okrasnou zahradu ? Případně máte zahradu a chcete ji ještě více zkrášlit ? V tom případě jste tady správně. V tomto článku se podíváme na několik inspirací na okrasné zahrady. Všechny inspirace si můžete prohlédnout níže formou fotogalerie. Vybrali jsme několik inspirací od samotných lidí a zahradníků, najdete také malé okrasné zahrady, okrasné zahrady u domů, různé okrasné stromy do zahrady a keře a mnoho dalšího.

Okrasné zahrady – fotogalerie a inspirace

Okrasné zahrady jsou zahrady, na kterých se nepěstuje ovoce ani zelenina, nýbrž jsou určeny k relaxování, nebo mnohdy i k uměleckému tvoření. Označení okrasná zahrada může mít také malá okrasná zahrádka u domů, nebo chat. Tvorbou okrasných zahrad se povětšinou zabývají speciální zahradní archytekti, případně zahradnické společnosti, celou tuto oblast vyznačuje zaměření s názvem zahradní architektura.

Okrasné zahrady se skládají z:

 • Zpevňování ploch a úpravy terénu. Odpočívací plochy a chodníky.
 • Sazení keřů, bylin a okrasných stromů.
 • Vodní plochy, rybníky a jezírka.
 • Další dekorace spolu se zahradním nábytkem.

10 inspirací na okrasné zahrady + fotogalerie

okrasné zahrady fotogalerie
#1 Okrasné keře a keříky

okrasné zahrady fotogalerie
#2 Zahradní chodník s vodní plochou

okrasné zahrady fotogalerie
#3 Okrasné zahrady u domu

okrasné zahrady fotogalerie
#4 Větší zahradní plocha

okrasné zahrady fotogalerie
#5 Malá okrasná zahrada

okrasné zahrady fotogalerie
#6 Další ukázka menší dekorační zahrady u domu

okrasné zahrady fotogalerie
#7 Zahrada před domem

okrasné zahrady fotogalerie
#8 Krásná barevná zahrada

okrasné zahrady fotogalerie
#9 Další způsob okrasné zahrady před domem

okrasné zahrady fotogalerie
#10 Okrasné keře upravené a vytvarované střihem

Také by vás mohl zajímat článek ve kterém jsme se zaměřili na 12 inspirací na nábytek s palet, takovýto nábytek z palet se může stát velice líbivým doplňkem nejenom u vnitř domu, či bytu, ale také i na vaší zahradě.

Okrasné keře do zahrady

Okrasné keře na zahradu jsou většinou pěstovány za účelem dekorace a prezentace jejich líbivého vzhledu. Jedná se povětšinou o různé okvětní, listové a plodové rostliny, které se různak šlechtí právě pro tyto dekorační účely. Okrasné keře pořídíte ve specializovaných zahradních obchodech, nebo zahradnictví. Tradice okrasných rostlin pochází z Egypta, přesněji z dekorace egyptských hrobek.

Trendem roku 2019 se stalo sázení rostlin do barevných květináčů. Díky tomu získáte větší variabilitu a možnost pořizovat si různé květiny během celého roku, například podle toho, kdy zrovna květou. Nesmíte ale zapomenout na jejich pravidelné přesazování.

Mezi námé okrasné keře a rostliny patří:

 • Růže
 • Tulipány
 • Třapatky
 • Kopretiny
 • Bez
 • Habr
 • Hortenzie

Dále jsou také důležité okrasné stromy do zahrady a okrasné traviny, které je třeba taky pečlivě vybrat. Jsou na to různé specializované obchody, které jednoduše najdete na internetu.

Každopádně tak i tak doporučujeme si každý obchod předem prověřit a projít si reference, případně si dále nastudovat jak s danou dřevinou, keřem, či travinou pracovat.

Co to jsou zahrady na klíč a jak to funguje ?

okrasné zahrady fotogalerie na klíčMožná jste to už slyšeli, ale co ten pojem znamená a jak vypadá taková zahrada na klíč ? Jednoduše řečeno jedná se o kompletní realizaci a vyhotovení zahrady od úplného začátku. Většinou to probíhá na bázi nějaké osobní konzultace zástupce zahradní společnosti a zájemce o zahradu a poté již předání hotového zahradního řešení.

Tyto realizace mohou být nejenom kompletní, ale také částečné úpravy zahrad. Vše záleží na domluvě se zákazníkem. Pokud chcete zahradu na klíč, doporučujeme najít si nějakou zahradní firmu ve vašem okolí a kontaktovat je telefonicky. Na základě tohoto si určitě sjednáte schůzku kde se celý proces a vaše přání naplánují, případně upraví tak aby to bylo možné zrealizovat. Před touto schůzkou by jste měli mít alespoň základní přehled nad tím co v zahradě má být, nebo nemá být a také finanční možnosti.

Po tomto kroku začne zahradní architekt s takzvanou studií zahradního prostoru a návrhem rozložení nové zahrady. Většinou jsou tyto návrhy vypracovány ve dvou vyhotoveních aby si mohl zákazník vybrat. Jakmile budoucí projekt odsouhlasíte, započnou práce na vaší budoucí zahradě, pak už následuje pouze předání vaší zahrady (proto název zahrady na klíč).

Závěrem

Věříme, že vám tento článek dal alespoň minimální rozhled do tématiky okrasných zahrad, případně jste načerpali nějakou inspiraci k úpravě, či tvorbě vlastní zahrady. Pokud máte nějaké dotazy, nebo připomínky k tomuto článku, neváhejte nám napsat do komentářů.

Pokud máte nějaké zkušenosti s okrasnými zahradami, napište nám nějaké informace níže do komentářů, určitě se to bude hodit ostatním čtenářům. Děkujeme.

4.2/5 - (4 votes)

2 Komentář na 10 inspirací na okrasné zahrady – fotogalerie

  • Zajímavý podnět, děkujeme. Problematika pasování krbů do zahrady mě nenapadla. Pokud s tímto problémem má někdo zkušenosti a informace, budu rád za jakékoliv info. 🙂

Přidejte komentář


*