Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

12 inspirací na nábytek z palet – fotogalerie a návod

nábytek z palet fotogalerie návod

(Poslední aktualizace : 12. února, 2021)

Nábytek z palet se v poslední době zcela jistě stává trendem. Nejenom, že se jedná o velice líbivé výrobky, mnohdy až designerské skvosty, ale navíc se jedná o velice levnou a úspornou možnost jak pořídit, nebo vyrobit vlastní nábytek. Nábyt z palet se hodí opravdu téměř všude, ať už do rodinného domu, bytu, či na chatu. V tomto rozsáhlem článku se podíváme na inspiraci co vše je dnes možné z dřevěných palet vyrobit. Také stručný a jednoduchý návod na závěr jak vyrobit nábytek z palet, případně kde ho pořídit.

Nábytek z palet, aneb hodně muziky za málo peněz

Z palet se dá vyrobit v dnešní době téměř cokoliv. Jak jsme nastínil výše, jedná se o velmi levnou alternativu k pořízení klasického nábytku. Pokud se nebojíte práce, vyrobit nábytek z palet není zas až takový problém a pokud se vám nic takového vyrábět nechce, jsou v dnešní době i možnosti koupě již hotového nábytku z palet, či možnosti nechat si cokoliv vyrobit na míru. Materiál na výrobu palet není v dnešní době nikterak drahý.

12 inspirací na nábytek z palet – fotogalerie

Co vše je možné za nábytek z palet vyrobit ? Připravili jsme pro vás 12 inspirací ve formě fotogalerie výrobku z palet. Každopádně fantazii se meze nekladou. Z palet se dá vyrobit opravdu cokoliv vás napadne. Navíc nábytek z palet svým vzhledem a přírodním vyhotovením skvěle zapadá do romantického stylu bydlení na způsob provance. Podívejte se co vše je možné a nemožné níže.

nábytek z palet - zahradní nábytek
1# Zahradní nábytek z palet

nábytek z palet posezení
#2 Venkovní posezení

nábytek z palet květináče truhlíky
#3 Květináč

nábytek z palet truhlíky
#4 Druhá varianta květináče, nebo truhlíku

nábytek z palet stoleček
#5 Malý stoleček z palet

nábytek z palet kancelářský stůl
#6 Kancelářský stůl z palet

nábytek z palet křeslo
#7 Křeslo z palet

nábytek z palet lavice
#8 Lavice z palet

nábytek z palet postel
#9 Postel z palet

nábytek z palet pohovka
#10 Venkovní pohovka

nábytek z palet obývací pokoj
#11 Obývací pokoj z palet

nábytek z palet postýlka
#12 Dětská postýlka z palet

Sedačky, křesla a křesílka, zahradní nábytek, stoly z palet a další nábytek, který je vyroben z dřevěných euro palet je stále více v oblibě. Výhodou všech výrobků z palet je jejich originalita, pokud si cokoliv z palet vyrobíte sami, budete mít takzvaný „one of one“ kus, který nikdo jiný na světě nemá. I když je zde také několik věcí, na které by jste si měli dát pozor, na to se zaměříme níže.

Další inspiraci můžete najít na fotografických sociálních sítích, kde lidé přidávají své výtvory z palet. Prohlédněte si inspiraci na Flickr, nebo na Pinterestu.

[/one_fourth]

Pozor na výběr palet

Jak se říká nejsou palety, jako palety. Mezi některými euro paletami jsou výrazné rozdíly. Pokud jste se rozhodli, že se na nábytek z palet vrhnete vlastníma rukama a vyrobíte si danou věc sami, měli by jste být důkladní hlavně při výběru palety, jelikož špatný výběr palet vám může práci nejenom znepříjemnit, ale v budoucnu by se mohly objevit i zdravotní potíže. Velice důležitým aspektem je historie palety, respektive co na ní kdy bylo převáženo.

Nevhodné palety:

 • Palety, které byly ošetřeny látkou metylbromid (Označeno naspodu MB)
 • Podklady u chemických výrobku a chemikálií
 • Podklady u potravin (Riziko salmonely a bakterií)
 • Podklady u léčiv
 • Podklady u stavebnin
 • Palety, které mají vnitřní špalky z dřevotřísky ( nebezpečí formaldehydu )

Je důležité se podívat na vzhled a označení palety, který mnohdy hodně vypoví. Jaké palety jsou tedy vhodné k výrobě ?

Vhodné palety:

 • Ve spodní části na prostředním kůlu je označení „HT“ (Heat Treatment).
 • Palety v dobrém stavu na první pohled.

Dejte si velký pozor na palety ošetřeny látkou metylbromidem. Jedná se o prudce jedovatou a škodlivou látku. Takovou paletu poznáte podle toho, že na prostředním kůlu na spodní straně je označení „MB“ 

Nejčastější  jsou smrkové palety

Z čeho se vyrábí nábytek z palet je asi všem jasné, nicméně odkad pochází dřevo z palet ? V principu to funguje tak, že se typ dřeva vybíra podle toho jaké stromy rostou nejvíce a nejrychleji v dané zemi, kde se palete užívá. V České republice se využívá nejvíce smrku a smrkových palet. Například v Japonsku se využívá cedr.

nábytek z palet fotogalerie návod

Kde se dají palety koupit a kolik stojí ?

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem jak získat palety je najít si výrobce palet z vašeho okolí. Takový člověk vám dokáže i dobře poradit a dá vám vybrat dle stáří, případně typu dřeva. Cena za jednu paletu je v rozmezí 100 – 300 Kč. Velmi záleží na velikosti a druhu palety.

Druhá varianta kde sehnat palety jsou různé bazary se stavebninami, tyto bazary můžete najít na internetu a pokud budete mít štěstí najdete někoho kdo se zrovna zbavuje palet za velmi nízkou cenu, nebo pouze za odvezení. Také zkuste popřemýšlet jestli neznáte někoho kdo pracuje v autodopravě, takový člověk vám za malý úplatek může palety také sehnat. Nicméně připravte se na to, že se staršími paletami je více práce, než s těmi zcela novými.

Dejte si veliký pozor na palety ze supermarketů a hypermarketů. Dost možná zde mají volné palety, které by jste si mohli odvézt, nicméně neberte je. U takových palet na kterých byly převáženy potraviny hrozí velké riziko nakažení salmonely, nebo jiných infekčních nemocí.

Vhodné typy palet – srovnání

Zde se můžete podívat na porovnání vhodných druhů palet k výrobě nábytku z palet, nebo stolů a dalších doplňků. Můžete si rovnou porovnat ceny, ať vidíte v jaké cenové relaci se palety pohybují a kde se dají koupit.

Eur palety světlé

EUR paleta „A“ – světlá

Hezká světlá dřevěná paleta typu (EUR – A), která se hodí k jakýmkoliv výtvorům z palet. Porovnejte si dostupnost a ceny.

eur-paleta-tmava

EUR paleta „B“ – tmavá

Vhodná dřevěná paleta v tmavém provedení ve verzi „B“. Podívejte se na srovnání cen a dostupnosti.

Eur paleta a silná

EUR palety po více kusech (10 ks) s množstevní slevou

Z jedné palety většinou nic nepostavíte, hledejte nabídky prodejců, kteří nabízí více kusů za lepší ceny.

Nábytek z palet návod

Rozhodli jste se vyrobit si svůj vlastní nábytek z palet a ptáte se jak postupovat a na co si dát pozor ? Vybrat vhodnou paletu již umíme. Jak tedy postupovat když již máme palety připraveny ? Zde je několik základních bodů, kterých by jste se měli držet. Nejprve se podívejme na to co k výrobě nábytku, nebo postele z palet budete potřebovat.

Co vše budeme potřebovat ?

Co budeme potřebovat do začátku ?
Pásová bruska Porovnat ceny pásových brusek
Brusné pásy (3x) Kde se dají koupit a kolik stojí?
Sada malířských štětců Kde koupit nejlevněji sadu štětců?
Lazurol impregnační základ Kde koupit lazurol nejlevněji ?
Ředidlo 6006 Srovnání cen a dostupnosti ředidel
Balakryl základní barva na dřevo Kde objednat nejlevnější Balakryl?

A samozřejmě si nachystejte další zákadní nástroje jako kladívko, pravítko, tuška, metr apod..

nábytek z palet návod fotogalerie

#1 Příprava palety

Přípravte si palety a případně upravte velikosti podle toho co chcete z palet vyrábět. Zjistěte kde bude výrobek umístěn a podle toho zvolte hrany a strany, které vypadají zvenší nejlépe. Ty špatné nastavte ke zdi.

#2 Opracování palety

Vyndejte veškeré hřebíky a spony, případně zatlučte hřebíky, které vyčnívají. Obrousíme všechny hrany aby nám z palet nevyčnívaly nežádoucí třísky.

#3 Palety je nutné ošetřit

Někdo možná uzná, že tento krok je zbytečné, nicméně není na škodu budoucí nábytek z palet naimpregnovat proti různým škůdcům, případně vnějším vlivům.

#4 Natřít barvou, nebo lakem

Zvolte si barvu, nebo lak a palety natřete. Nyní stačí sestavit palety na dané místo, případně je dát do sebe tak aby vám vytvořili požadovaný výrobek.

Pokud by vás zajímal konkrétní a rozsáhlejší návod, odkážeme vás na tyto dva  video návodyJak vyrobit konferenční stolek, nebo Jak se dělá postel z palet ve stylu Provence

Závěrem

Věříme, že se vám tento článek na téma jak na nábytek z palet líbil, načerpali jste nějakou tu inspiraci a případně vědomosti na co si dát pozor při výrobě. Máte nějaké zkušenosti s výrobky z palet ? Podělte se prosím do komentářů, vaše informace by se mohly hodit ostatním čtenářům. Děkujeme.

Posílejte nám vaše výtvory z palet na email: info@pekne-bydleni.cz, v příštím článku věnovanému paletám vaše výtvory zveřejníme pro další čtenáře. Děkujeme.

4.5/5 - (11 votes)

4 Komentář na 12 inspirací na nábytek z palet – fotogalerie a návod

 1. Velmi překvapive,poučne,určite jsem nevedela,že palety mohou přenest uvedene nemoci nebo mit zdravotni problemy k nam jako použivatelům nabytku tohoto druhu.Nicmene jsem vdečna za Vaši informaci.Jelikož chci vytvořit sama neco z palet a moc se na to tešim,budu 100% postupovat podle Vašich velice důležitych informacich za což velice dekuji.Přeji krasny den.S pozdravem Vankova Dagmar.

 2. Již mám za sebou nějakou tu vyrobenou lavičku a momentálně pokračuji ve výrobě stolečku a dalších lavic, pro sestřenici, které se tento druh nábytku na terasu velice zalíbil.
  Je to jednoduché z toho něco pěkného vyrobit, ale zároveň to chce i dávku obrazutvornosti.
  S pozdravem, Tengler Erik

 3. Mě jako 15 letému (skoro) se tento styl nábytku tak zalíbil, že jsem ho začal i doporučovat spolužákům. Pěkný večer či den (kdy se na toto díváte)
  Jiří Přibyl

Přidejte komentář


*