Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Vyžeňte škůdce z vašich dřevostaveb!

Dřevěné stavby, trámy, střechy, pergoly či terasy – to všechno může podlehnout zkáze, jakmile se do dřeva pustí paraziti. Zamezíte-li jejich plánům včas, ušetříte až statisíce za výměnu napadeného dřeva. Nezapomínejte proto na kvalitní impregnaci!

Kdo všechno má zálusk na vaše dřevo?

Hmyzí říše má hned několik zástupců, kteří si rádi pochutnají na lidském obydlí. K nejvážnějším škůdcům patří tesařík krovový, jež si oblíbil především jehličnaté dřevo, zejména bělové. Jeho larvy často najdeme na hranách trámů a, jak už jméno napovídá, nejoptimálnější podmínky pro život tento teplomilný druh nachází v půdních krovech. Všeobecně známý červotoč mezi listnatými a jehličnatými stromy rozdíly nedělá a na rozdíl od tesaříka se drží spíše na chladnějších, vlhčích místech. Napadené dřevo záhy ztrácí pevnost a rozpadá se.

Čerstvému dřevu hrozí největší nebezpečí od pilořitky, která se zaměřuje spíše na jehličnaté druhy. Pokud ji necháte, aby se množila dle libosti, po dvou letech si začne pochutnávat i na starším, zabudovaném dřevě parket či nábytku. Krom těchto tuzemských dřevokazů byl do našich končin importován hrbohlav, který kromě exotických dřevin rád ochutná také tuzemský dub či buk. Dřevostavby v blízkosti lesů mohou také významně poškodit mravenci.

Jak problémům předejít?

Mnoho starostí vyřeší správný výběr dřevaTvrdší dřevo sice obecně bývá dražší, většina škůdců si na něj však netroufne. Dalším faktem je, že si hmyz vybírá materiál s vysokou vlhkostí, která samozřejmě podporuje i růst plísní a hub. Raději proto nechte obsah vody ve dřevě změřit a rozhodně nepoužívejte nic s vlhkostí nad 20 %; ještě lepší je udržet se pod 10 %. Pak již můžete přejít k samotné ochraně dřeva.

Klíčový bodem ochrany proti dřevokaznému hmyzu a houbám je včasně provedená a kvalitní impregnace, tedy ošetření dřeva, jež mu současně zvýší odolnost a životnost. Na trhu je na výběr celá řada produktů – vyzkoušejte například impregnaci na vodní bázi, jako jeBondex Preserve II. Uživatelé si značku pochvalují především proto, že impregnace pronikne hluboko do dřeva, takže je efektivní a dlouhodobá. Dřevokaznému hmyzuhoubám i plísním můžete říct navždy sbohem.

Vyžeňte škůdce z vašich dřevostaveb!
5 (100%) 2 votes

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*