Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Sázení a přesazování hrnkových rostlin

sázení hrnkových rostlin

Na jaře potřebují vaši péči nejen záhony obrůstající plevelem, ale také vaše hrnkové květiny. Ještě před začátkem nového růstu byste je měli zvládnout přesadit. Díky tomu získají více prostoru na kořeny a obmění se jim vyčerpaná půda bez živin. I květináč s průměrem větším o 2 cm udělá rostlině velkou službu – a ona vám zase obrovskou parádu.

Vysazování versus přesazování

Vysazování se týká především mladých rostlinek, tedy zakořeněných semenáčků, řízků nebo odnoží, i když je třeba přemisťujete z výsevní misky, drobného květináčku nebo truhlíku do jejich vlastního květináče. Přesazování se pak týká především starších a vyvinutých rostlin, kterým chcete dopřát více prostoru a kvalitnější půdy.

Vysazování do květináčů

Pokud odnož vytvořila kvalitní kořenový systém, můžete ji opatrně vyzvednout z původní misky a vysadit do vlastního květináče. Pro malé rostliny není třeba pořizovat velkolepé květináče, bohatě stačí průměr asi 7 až 9 centimetrů. Obdobně postupujte i u velkých semenáčků. „Při vysazování si dejte záležet na kvalitě zeminy. To je základ. Určitě použijte výživnější zeminu než pro výsevy nebo přepichování. Měla obsahovat listovku, písek s rašelinou i kompostní zeminu. Kvalitu zeminy výrazně vylepší i hnojivo,“ uvádí Václav Mařík ml., šéfzahradník a milovník květin ze Zahradnictví Flos Praha.

přesazování hrnkových rostlin
I na váš domácí květinový koutek přišlo jaro – je čas přesazovat, obnovovat a poskytnout rostlinám více živin pro celou sezonu.

popisek: I na váš domácí květinový koutek přišlo jaro – je čas přesazovat, obnovovat a poskytnout rostlinám více živin pro celou sezonu.

Pamatujte na drenáž

Chcete-li si ulehčit práci, vybírejte si k sázení květináče s drenážním otvorem. Ten nejdříve přikryjte obráceným střepem z hliněného květináče. Nemá-li květináč odtokový otvor, dejte na dno celou drenážní vrstvu. Tu by měl tvořit hrubší materiál – vhodné jsou například kamenná drť, vláknitá rašelina, střepiny nebo hrubozrnný písek.

Na řadu přichází vlastní sázení

Rostlinku uchopte do jedné ruky a přidržte ji v květináčku tak, aby byla přibližně ve středu. Kořenový systém by se měl rovnoměrně rozložit do celé plochy květináče. Druhou rukou potom přisypávejte zeminu či substrát. Nebojte se květináč naplnit až po okraj, potom ho párkrát lehce sklepněte o zem a zeminu přitlačte. Pro zálivku mezi povrchem zeminy a okrajem květináče zůstane dobrých 1,5 cm, což je přesně takový prostor, jaký potřebujete. Nově vysazenou rostlinku ihned zalijte.

Přesazování větších rostlin

Občas se stane, že vaše dříve pěkná rostlina najednou přestane růst. Jindy zase vynechává kvetení nebo je zkrátka očividné, že se jí nedaří a není v nejlepší kondici. Často jsou takové změny způsobeny tím, že rostlina vyčerpala živiny obsažené v zemině. Její kořeny se mohou v malém květináči tísnit a vytvářet hustou spleť podobnou mraveništi. Rostlina tedy může trpět podvýživou a zároveň rychle vysychat, proto potřebuje častější zálivku.

Ani velké rostliny nemusíte přesazovat do výrazně prostornějších květináčů. Rostlině bude bohatě stačit, když zvětšíte průměr květináče o 2 centimetry.

popisek: Ani velké rostliny nemusíte přesazovat do výrazně prostornějších květináčů. Rostlině bude bohatě stačit, když zvětšíte průměr květináče o 2 centimetry.

Jak poznat, že je třeba přesazovat?

O nutnosti přesazení rostliny se můžete velmi snadno přesvědčit. Rostlinu uchopte tak, že povrch zeminy v květináči překryjete dlaní, přičemž stonek a listy máte mezi dvěma prsty. Květináč opatrně otočte dnem vzhůru a jemným poklepnutím o hranu stolu či zem uvolníte celý zemní bal. Druhou rukou pak květináč zvednete. Pokud je na první pohled zemina zcela prorostlá kořeny, musíte rostlinu co nejrychleji přesadit. Ideální je, když má kořeny světle hnědé s bílými špičkami. Jsou-li kořeny zbarveny tmavěji, už jdete s křížkem po funuse – ovšem rostlinu určitě přesaďte i tak. Hnědá barva totiž pravděpodobně signalizuje hnilobu.

Kdy přesazovat pokojové rostliny?

Nejlepší období pro přesazení pokojových rostlin je krátce před začátkem jejich nového růstu, tedy v prvních jarních měsících.

Tip: Nevybírejte rostlinám nepřiměřeně velké květináče. Jednak nebudou s malou rostlinkou vypadat příliš esteticky a jednak trvá poměrně dlouho, než rostlina prokoření celý zemní bal. Nevyužitá zemina ovšem mezitím zkysne. Při přesazování tedy použijte jen o něco větší květináč než ten původní. Pro rostlinu z květináče o průměru 11 centimetrů klidně zvolte květináč o průměru 13 cm. I tak jí uděláte velmi dobrou službu.

Jakou zeminu použít?

Pro mladé rostliny:

Vyberte si lehčí a velmi kyprou zeminu nebo substrát s živinami.

Pro starší rostliny:

Použijte spíše těžší zeminu s živinami, které se uvolňují pomaleji.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*