Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Prádlové šňůry nebo motouzy, vyberte si užitečného pomocníka i do vaší domácnosti

peadlove_snury_motouzy

Motouzy, prádlové šňůry a různé typy provazů a provázků jsou užitečnými pomocníky, které oceníte v každé domácnosti. Jak vybrat ty pravé?

Motouzy

Motouzy se používají k různým účelům včetně potravinářství. Doporučit lze pro tento segment především motouzy z přírodních materiálů, tedy jutové či bavlněné. V domácnostech často slouží tyto typy motouzů i k výrobě drobných dekorací v rustikálním stylu nebo při zahradničení. Vyznačují se vysokou pevností.

Segment umělých materiálů zastupují především motouzy polypropylenové. Ty se využívají v domácnostech či ve skladech. Nejčastěji se vyrábějí v bílé barvě, běžné jsou však i barevné verze.

Prádlové šňůry

Prádlové šňůry patří navzdory moderním sušákům k osvědčené „klasice“. Jako základní informace je obvykle u šňůr uvedeno, zda jsou vhodné pro použití v exteriéru nebo v interiéru. V obou případech musejí odolat především značné zátěži i vlhkosti z prádla.

Proto se prádlové šňůry nejčastěji vyrábějí z bavlny. Velmi často se používá i juta. Výhodou těchto přírodních materiálů je jejich šetrnost k životnímu prostředí. Prádlové šňůry se však vyrábějí i ze syntetických materiálů, jako je polyproplen, případně mohou být také pro zvýšení pevnosti vyztuženy ocelovým lankem.

Švihadla

Že různé typy provazů a provázků nemusejí být jen užitečné, to dokazují i švihadla. Z hodiny tělesné výchovy je zná každé dítě i dospělý. Řada současných dětí má švihadlo i doma. Jako cvičební pomůcka slouží švihadla i jejich rodičům.

Právě materiál lana je pro výběr vhodného švihadla stěžejní. Nejčastěji se švihla vyrábějí z polyamidu, bavlny, juty, případně PVC nebo kožené. Materiál je nutné volit především s ohledem na četnost využívání, a tedy zároveň na požadovanou odolnost. Začátečníkům poslouží hlavně jutová nebo PVC švihadla.

Délka švihadla je pak u dospělých i dětí podmíněna tělesnou výškou. Dospělý o průměrné výšce 170 až 185 cm by měl mít švihadlo s délkou asi 2,7 m.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*