Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Pozapomenutá dovednost našich babiček se vrací na výsluní: Naučte se plést

naucte se plest

Pletení už ani zdaleka není jen výsadou babiček. S jehlicemi v rukou usedá k tvorbě vlastních pletených čepic, dek nebo třeba i vest řada mladých dívek a žen. Proč byste se měla pustit do pletení i vy?

Proč začít plést

Pletená móda je jednoduše krásná. Módní trendy jsou značně vrtkavé, posledních několik sezón velí hity z módních mol jasně: Chcete-li být v kurzu, pořiďte si alespoň jeden pletený kousek. Soudobé pleteniny už naštěstí nemají nic společného s ošklivými kousavými svetry našeho dětství.

Že vám nic z nabídky obchodů nevyhovuje? Spolehněte se jednoduše na vlastní šikovné ruce. Naučíte-li se plést, můžete originálně obohatit svůj šatník i domov o exkluzivní kousky, které nikdo jiný nemá. Navíc vám vlastnoručně vytvořené svršky budou mnohem lépe sedět. Oblečení na míru se vždy na první pohled pozná. Snadno obléknete dokonce i nekonfekční tvary.

Naučit se základy ručního pletení navíc není tak těžké. S trochou trpělivosti to zvládnete zaručeně i vy. Osvojit si je můžete dokonce už za odpoledne. Záhy se vám podaří vytvořit první pletené drobnosti, ze kterých budete mít radost. A právě to je nejsilnější motivace pro zvládnutí složitějších postupů.

Méně zkušené pletařky nemusejí mít žádný strach: Pokud se vám zamýšlený oděv či doplněk zase tolik nepovede, můžete jej rozpárat a přízi použít na něco jiného. Jakékoli chyby se řeší stejně: Postačí rozpárat a uplést správně. Pletení je velmi milosrdné k chybám začátečníků.

Co potřebujete k pletení

Navíc k němu nepotřebujete náročné vybavení. Pomůcky na pletení čítají v podstatě jen jehlici a přízi. Příze lze rozčlenit podle síly i podle materiálu. Merino vlny na pletení vám poslouží hlavně na podzim a v zimě. V létě můžete plést například z bavlny či tenkého mikroakrylu.

Pletení je kreativní činnost, se kterou si můžete zkrátit volnou chvíli naprosto kdekoli – doma nebo třeba ve vlaku. Nehrozí vám nuda, a ještě vám zůstanou krásné a stylové výrobky. Starší generace se díky pletení udržuje fit, ruční práce mají blahodární vliv hlavně na jemnou motoriku a paměť.

Chcete si pletení sama vyzkoušet? V e-shopu Propleta najdete širokou nabídku přízí a dalších potřeb pro pletení včetně literatury s množstvím návodů.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*