Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Parkování v Praze bez starostí díky Parkingcard

Přenosná parkovací oprávnění mohou pomoci usnadnit život všem řidičům. A nyní ještě výrazněji. Parkování se dá totiž i sdílet. Jak na to?

K čemu slouží Parkingcard

Vlastní parkovací oprávnění v zónách placeného stání může mít i přenosnou formu. Konkrétně v Praze je pro tzv. modré (rezidenční) zóny vydávají jednotlivé městské části. Podstatou takového oprávnění je, že na něm lze bez omezení změnit SPZ.

Právě tuto možnost využívá služba parkingcard.cz. Ta je postavena na možnosti sdílení a přepisu na konkrétní SPZ žadatele. V okamžiku, kdy původní majitel oprávnění uděleného v tomto módu své parkovací místo už nepotřebuje, může jej tak jednoduše nabídnout dalšímu zájemci.

Služba proto umožňuje parkování po celých rezidenčních a placených zónách (modré a fialové) na 24 hodin a více. A to přitom za doslova rekordně nízkou hodinovou sazbu, která nepřevyšuje částku 15 Kč. V městských automatech se přitom sazby pohybují standardně v rozmezí od 40 do 80 Kč. Možnost parkování je navíc omezená, a to pouze na maximálně jednu ulici po dobu 2 hodin.

Podobná eventualita je velmi užitečná jak pro mimopražské motoristy, tak i pro rezidenty z jiných městských částí metropole. Řidič následně s tímto oprávněním má možnost parkovat stejně jako vlastníci rezidenčního parkovacího oprávnění na konkrétní zónu.

Jak se s Parkingcard parkuje v praxi

Jak se parkování realizuje? Systém evidence a kontroly SPZ již funguje pouze elektronicky, to znamená bez lístků či karet umístěných za okno. SPZ se do systému města odešle zcela automaticky.

Dbát je nutné na to, že parkovat může řidič pouze v té městské části, pro kterou má oprávnění. Tedy nikoli v rámci celého města. Bylo-li tak například vydáno oprávnění pro parkování na Praze 8, můžete skutečně parkovat pouze v rámci tohoto územního obvodu, a to samozřejmě i s dodržením všech dopravních předpisů. Kontrolu provádí rovněž elektronicky český startup Iterait, a.s., který v roce 2022 vystřídal firmu ELTODO, a.s., a samozřejmě i česká policie.

Systém přitom není z uživatelského hlediska nikterak složitý. Řidič si svůj požadavek jednoduše zadá přes webovou aplikaci. Pozor, skutečně pouze takto. Mobilní aplikace pro tuto službu není k dispozici.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*