Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Ocel jako jedinečný materiál se širokými možnostmi uplatnění: Kde všude se s ní setkáte?

Ocel je materiálem, který má dlouhou historii užívání a také celou řadu předností. Které to především jsou?

Historie užívání oceli

Ocel je slitinou železa, uhlíku a dalších legujících prvků, která obsahuje méně než 2,14 % uhlíku. Vyšší obsah uhlíku je typický pro litinu.

Výroba železa z rud se datuje již do doby 2000 let před naším letopočtem. Ještě další tisíce let ale trvalo, než se proces zefektivnil. Teprve v roce 1855 si anglický vynálezce Henry Bessemer nechal patentovat své metalurgické zařízení a s ním i proces výroby oceli ze surového železa.

Dnes má tento materiál mimořádně širokou škálu využití. A to jak v průmyslové sféře, tak i v běžné domácnosti. Kromě toho, že se jedná o funkční záležitost je ocel i výrazným detailem architektonickým.

Jako ocelové konstrukce se pak označují typy stavební konstrukce. Hlavní nosný systém zde je tvořen ocelovými součástmi. Konstrukce může být např. trámová, příhradová či rámová. Skládá ze sloupů, nosníků, příčlí či vazníků ke spojení se používá svařování i šrouby.

Využití oceli a její výhody

Využití tohoto prvku je primárně pro nosné konstrukce staveb. Nicméně ocel se může uplatnit v mnoha oblastech lidského konání, kam patří ocelové haly i konstrukce pro technologie a nejrůznější přístřešky.

Kromě toho se též využívá při stavbě mostů nebo lávek. V podmínkách běžných soukromých subjektů lze také navrhnout ocelové terasyschodištěvjezdové brány a další realizace. Samostatnou kapitolu tvoří umělecké využití v podobě soch a jiných ryze dekorativních objektů.

Výhodou užití oceli je její nízká cena, ale přitom delší životnost. Materiál je adekvátně pevný, odolný a také pružný. Zároveň se citelněji taková realizace neprodražuje ani o náklady na montáž. Stejně tak je konstrukce ekologická, jelikož ji lze v plné míře recyklovat. Zároveň tak ani žádným způsobem nedegraduje.

Na ocel s experty

Společnost OK ocelové konstrukce zajišťuje dodání kvalitních výrobků z oceli, a to na zakázku. Realizace jsou zaměřeny především na oblast Moravy v okresech Prostějov, Olomouc, Ostrava, Přerov a Brno.

Předností spolupráce je spolehlivost, kdy vše probíhá na základě předem domluvených termínů. Hlavním oborem činnosti je výroba a montáž ocelových konstrukcí včetně povrchových úprav (nátěry či nástřiky dle vzorníku RAL, galvanické zinkování, práškové lakování, protipožární nástřiky). Kromě ocelových konstrukcí se v portfoliu OK ocelové konstrukce nacházejí nerezové výrobky s možností kombinace s více materiály (dřevo, sklo, polykarbonát).

Součástí nabídky je i široká škála zámečnických služeb. Firma se orientuje zakázkovou výrobu a montáž ocelových konstrukcí, dodávku zámečnických prvků a jejich povrchové úpravy. Díky zkušenému týmu profesionálních zámečníků garantuje služby, které splňují požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*