Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Nový polštář pro zdravý spánek

vlnene polstare

V rámci snahy o zdravý spánek bychom neměli podcenit ani výběr vhodného polštáře. Které druhy v současných obchodech můžeme najít a jak si mezi nimi vybrat?

Antibakteriální polštáře

První skupinou jsou antibakteriální polštáře. Tyto polštáře jsou opatřeny speciálním potahem, který ve tkanině obsahuje látky bránící množení bakterií. Často to bývá stříbro, v tomto segmentu se ale také velmi často využívá přirozených vlastností bambusových vláken. Ta zamezují množení bakterií, ale také plísní.

Kvalitní polštáře s těmito vlastnostmi jsou vhodné u všech citlivých skupin, které kladou zvýšené nároky na hygienu – alergici, astmatici atd. Díky maximálnímu eliminování výskytu mikroorganismů dochází k udržování čistšího prostředí při spánku, což napomáhá ke zlepšení zdravotního stavu spícího.

Zdravotní polštáře

Zdravotní polštáře lze doporučit dvěma skupinám. Jednak jsou vhodné opět pro všechny, kteří musejí dbát na zvýšenou hygienu, to znamená například již zmiňované osoby trpící alergií. Dále je na místě pořízení všude tam, kde hrozí časté ušpinění, například u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko. Polštáře lze prát na vysokou teplotu do 95 °C. Sušení je možné v sušičce až do teploty 120 °C.

Péřové polštáře

Péřové polštáře se po letech opět vracejí do módy. Náplň v podobě husího peří znaly už naše babičky a není divu, že současné generace ji opět objevily. Peří je přírodní materiál, který vyniká zejména svými izolačními vlastnostmi. Velmi kvalitně hřeje a také dobře absorbuje a odvádí vlhkost.

Charakteristická je pro tento materiál také jeho plnivost neboli schopnost pojmout velké množství kyslíku. Právě díky tomu je peří nadýchané a tato jeho vlastnost se nemění ani v čase. Umělé vlákno má tendenci se po čase „slehnout“.

Mezi často tradované mýty patří teorie, že v domácnosti alergika nemá peří co dělat. Není to tak úplně pravda, je nutné rozlišovat, na co je vlastně dotyčná osoba alergická. Pokud je to na prach, což je nejčastější, ne na samotné peří, řešení je poměrně jednoduché. Péřová náplň se zašije do silné, velmi hustě tkané látky. Z té prach nemůže unikat, proto nedráždí.


Jistou nevýhodou může být v případě peří tak snad jen to, že se jedná o vyšší investici. V čase se vám ale jednoznačně vrátí, protože životnost péřových výrobků můžeme počítat klidně na desítky let.

Vlněné polštáře

Vlněný svetr určitě znáte, ale vlněné polštáře? Vlastnosti ovčí vlny lze přitom využít obdobně: V zimě je takový polštář příjemně hřejivý, v létě naopak chladí.

V polštáři se nerozmnožují bakterie a roztoči díky obsahu lanolinu (ovčí tuk). Proto je vhodný pro alergiky a astmatiky. Další cílovou skupinou jsou pak osoby trpící revmatismem. Ovčí vlna hřeje, ale produkuje tzv. suché teplo, které má blahodárný efekt právě na toto onemocnění.

Produkty z ovčí vlny zároveň nevyžadují náročnou údržbu a nemusejí se často prát. Dokonce platí, že příliš intenzivní praní by jim mohlo uškodit.

1 Komentář na Nový polštář pro zdravý spánek

  1. Hezký večer, děkuji za článek. Polštář by byl, pokud chcete nějaké další tipy, co dělat pro kvalitní spánek, mrkněte se na tento článek – co děláte vy?

Přidejte komentář


*