Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jaké výhody mají tepelná čerpadla?

tepelna cerpadla

Tepelná čerpadla představují vhodný zdroj pro vytápění i ohřev teplé vody. V čem tkví jejich výhody?

Nenáročnost finanční i provozní

Jedná se o moderní a ekologický zdroj vytápění. Současně napomáhá toto zařízení i k výrazným finančním úsporám.

Tak například provozní náklady pro rodinný dům se v průměru pohybují u čerpadla na principu vzduch-voda, které v praxi patří k čem nejčastěji využívaným, na cca 25 000 Kč za rok. V porovnání s plynovým kotlem se náklady snižují o 50 %, v porovnání s elektrokotlem dokonce až o 70 %.

Tepelné čerpadlo také na rozdíl od kotle nepotřebuje žádnou náročnou obsluhu. Funguje víceméně bez asistence majitele nemovitosti. Životnost je spolehlivá a lze ji počítat na desítky let. Výhodou citovaného čerpadla vzduch-voda je taktéž i velmi snadná montáž a prostorová nenáročnost.

Další výhody čerpadel

Podstatnou vlastností je rovněž čistota provozu. Tepelná čerpadla jsou vysoce ekologickou metodou vytápění. Obecně totiž využívá jako zdroj tepla to, které mu dává okolní prostředí. Což může být země, voda i vzduch. Kvalitu a účinnost hodnotí energetická třída. V tom se čerpadla neliší od jiných spotřebičů.

Bude-li čerpadlo opatřeno kvalitní regulací otáček a provedeme-li s rozmyslem vhodné umístění jednotky, rozhodně se nemusíme bát nadměrně hlučnosti, která může být považována za nevýhodu těchto čerpadel.

Dnes je možné také čerpadla propojit se systémem chytrých technologií. Topení pak budete moci jednoduše ovládat například prostřednictvím svého mobilního telefonu.

Dotace na tepelná čerpadla

Jednou z nevýhod celého systému nesporně jsou vyšší vstupní náklady. V rámci podpory tohoto ekologického způsobu vytápění však lze také získat dotace na tepelná čerpadla. Je možné si požádat o tzv. dotaci kotlíkovou. Ta může být až ve výši 127,5 tisíce korun. Dotace se vztahují na všechny druhy čerpadel.

Žadatelům se doporučuje při podávání žádosti příliš neotálet. Díky dotaci si můžete významnou měrou snížit vstupní náklady na pořízení celého systému, a to až o 60 %.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*