
Jaká je výše příspěvku na bydlení ? Příspěvek na bydlení je dávka SSP, která nám má pomoci pokrýt náklady na bydlení v případě, že máme nízké příjmy. Na příspěvek na bydlení má nárok jednotlivec i rodina, pokud má v bytě trvalé bydliště a jeho náklady na bydlení přesáhnou 30% (v Praze 35%) rozhodného příjmu a nestačí na pokrytí těchto nákladů na bydlení. Příspěvek lze pobírat po dobu 84 měsíců za posledních deset let. Výjimkou jsou zdravotně postižení a osoby starší 70 let.
Jaká je výše příspěvku na bydlení?
Poskytnutí příspěvku na bydlení je závislý na příjmu rodiny za kalendářní čtvrtletí. Jeho nejnižší částka je 50 Kč. Jsou posuzovány všechny osoby, které zde mají trvalé bydliště a nezáleží na tom, zda se v domácnosti zdržují nebo bydlí jinde.
Při posouzení žádosti o příspěvek na bydlení se neposuzuje majetek rodiny, ale výše příjmu. Rozhoduje vždy čistý příjem rodiny a jsou do něj zahrnutý i mateřská, rodičovský příspěvek, důchod, alimenty a další příjmy. Dalším důležitým parametrem jsou normativní náklady, které nám vyčíslují průměrné výdaje na nájem, služby a energie pro domácnost a liší se dle počtu obyvatel města a počtu osob, které žijí v bytě. Chcete-li zjistit, jaká je výše příspěvku na bydlení pro váš konkrétní případ, můžete využít bezplatné kalkulačky, které najdete na internetu. O příspěvek na bydlení si požádejte na vaší nejbližší pobočce Úřadu práce.
Příklad výpočtu výše příspěvku na bydlení:
- Rodina má celkem 4 členy a žije v pronajatém bytě v Třeboni (koeficient 30%)
- Celkový měsíční příjem rodiny je 28.000,– Kč
- Náklady na bydlení (nájem, energie, plyn, voda, atd.) jsou 12.000,– Kč
- Normativní náklady na bydlení jsou tedy 14.668,– Kč
- Obě podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení jsou splněny (30% příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení a těchto 30% příjmů je zároveň nižší než normativní náklady)
- Výše měsíčního příspěvku bude: 12.000 – (28.000*0,30) = 3.600,– Kč
Přidejte komentář