Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jak vybrat jídlonosič podle materiálu

Jídlonosiče jsou oblíbenou variantou klasických jednorázových boxů. V čem tkví nejdůležitější výhody jednotlivých materiálů?

Jak vybrat jídlonosič

Jídlonosiče jsou ideální alternativou pro všechny, kteří si sami doma nevaří. Stěžejním faktorem pro jejich výběr je materiál. Volit můžeme:

  • plast
  • hliník
  • titan
  • nerez

Plastové jídlonosiče

Ve srovnání s klasickým jednorázovým boxem je plastový jídlonosič určen k opakovanému použití. Nehrozí tedy nadměrná produkce plastového odpadu.

Výhodou plastu je i to, že je vhodný pro ohřev v mikrovlnné troubě. Můžete je vložit i do myčky nádobí. Podmínkou je, aby se vždy jednalo o kvalitní produkt bez obsahu škodlivého BPA. Tyto nádob jsou vhodné k dalšímu skladování v lednici a zpravidla se nemusíte bát je uložit ani do mrazáku, jelikož snesou teploty od -40 ° C do + 90 °C.

Kromě toho je jídlonosič z plastu velmi lehký. Hodí se tak i na časté přenášení. Nevýhodou je naopak nižší odolnost materiálu a jeho sklon k pohlcování pachů.

Kovové jídlonosiče

Kategorie kovových jídlonosičů je velmi obsáhlá a zahrnuje různé materiály.

Nerezové jídlonosiče

Nejčastější volbu reprezentuje jídlonosič z nerezu. Výhodou je snadná údržba. Také nerezovou verzi můžete standardně mýt v myčce nádobí. Do mikrovlnné trouby však, pozor, nepatří. Naopak skladování v lednici jí potíže nedělá. Nemá sklon přebírat nežádoucí pachy či zbarvení. Nevýhodou je vyšší hmotnost, ale v zásadě to nevadí ani dětem. Nádoby jsou zpravidla velmi odolné a vyznačují se dlouhou životností. Jsou proto ale dražší.

Hliníkové jídlonosiče

Co se týče hliníku, v současné době se od jeho používání spíše ustupuje. Důvodem jsou negativní účinky na lidské zdraví, je spojován především s rizikem rozvoje Alzheimerovy choroby a rakoviny prsu. Problematické je však podle některých zdrojů primárně jeho ohřívání. Hliníkové nádobí ale nepatří do mikrovlnné trouby. Naopak předností je lehkost a dlouhá životnost materiálu. Poškození o ostré předměty však hrozit může.

Titanové jídlonosiče

Titan je materiál pro náročné. Na rozdíl od hliníku i nerezu nevede tak dobře teplo. Ve srovnání s nimi je i lehčí. Je zdravotně nezávadný a snadno se udržuje, nicméně je i drahý. Jedná se tak o spíše okrajovou záležitost pro ty, kteří se pohybují v náročných podmínkách.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*