Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jak tisknout kvalitní fotografie

Základním předpokladem pro domácí tisk kvalitních fotografií je vybavení. A není tím myšlena pouze tiskárna, ale i fotoaparát, programy na úpravu a kvalitní monitor. Bez těchto věcí se neobejdete. Ale řekněme, že tyto nutné body máme již před samotným tiskem zvládnuté. Přejdeme rovnou k samotnému přenosu digitální fotografie na papír.

Správná tiskárna představuje esenciální předpoklad úspěchu

Nejvhodnějším typem je tiskárna inkoustová, která představuje klíč ke kvalitnímu domácímu tisku fotografií. Tiskové hlavy inkoustových tiskáren dokáží během jedné vteřiny rozptýlit na papír tisíce kapiček inkoustové náplně (pro představu, objem jedné kapičky je asi jedna biliontina litru).

OT - PR - Jak tisknout kvalitní fotografie 2

Úspěch tisku je však nejvíce ovlivněn počtem základních barev a tedy i inkoustových kazet, kdy inkoustové tiskárny dělíme na obyčejné – například pro tisk textů – a fotografické. Obyčejné tiskárny nabízí pouze čtveřici barevných inkoustů – tzv. CMYK. Z těchto základních barev lze namíchat všechny odstíny potřebné pro kvalitní tisk. Výrobci fotografických tiskáren využívají rozšířené sady náplní, aby i problematické světlé odstíny byly vykresleny reálnými barvami bez rastrování.

OT - PR - Jak tisknout kvalitní fotografie

Výběrem tiskárny však kvalitní tisk zdaleka nekončí. Důležitým předpokladem je barevné sladění zařízení, které pro tisk fotografie používáme. Neexistují dva monitory a dvě tiskárny, které by dokázaly identická digitální data reprodukovat zcela totožně. Důležitou roli taktéž hraje výběr papíru, který se na výsledné kvalitě tištěné fotografie podepisuje velmi výrazně. S dobrým fotografickým papírem lze i s průměrnou tiskárnou vykouzlit přijatelné fotografie a naopak i nejlepší tiskárně dílo pokazíte papírem nevhodným.

S fotografickou inkoustovou tiskárnou (na obrázku tiskárna Epson) vytisknete fotografie, které reálně vykreslí problematické světlé barvy, jako jsou přechody modré a třeba i barvu lidské pleti. 

5/5 - (1 vote)

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*