Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jak správně vybrat mrazák nebo lednici

Mrazák nebo lednice je nutnou součástí každé domácnosti. Zorientovat se na trhu přitom není úplně snadné. Jak vybrat správný spotřebič?

Které parametry jsou důležité u lednice

Lednička je v nepřetržitém provozu, což se odráží na její spotřebě. Zvláště důležité je tak vybírat mezi energeticky úspornými spotřebiči.

Jednoduchou orientaci spotřebiteli poskytuje energetický štítek. Jeho podoba se nově u vybraných skupin zařízení zjednodušila. Od 1. 3. 2021 tak z trhu zmizely lednice s označením energetické třídy A+ nebo vyšší.

Zůstaly pouze spotřebiče deklarované energetickou třídou A. Parametry zařízení se nezměnily, došlo k přeznačení spotřebičů, třída A je nově vymezena jako energeticky nejúspornější. Odstranění „plusových“ tříd má za následek zpřehlednění trhu a vytvoření prostoru pro technologický pokrok.

Z dalších zásadních parametrů je pro výběr ledničky především podstatná velikost a způsob jejího vnitřního uspořádání, typ kompresoru a další funkce. Zamyslet je se nutné také nad tím, kam ledničku umístíte a jakým způsobem ji začleníte do kuchyně.

Podle čeho vybrat mrazák

Budete-li zamražovat jen občas, nejspíš nebudete potřebovat oddělený mrazák. Vystačíte si s kombinovanou ledničkou s mrazákem. Ten bývá umístěn v horní či v dolní části spotřebiče.

V případě, že se rozhodnete pro samostatný mrazák, závisí váš výběr opět především na tom, jaké množství potravin běžně budete potřebovat mrazit. Existují tak mrazáky šuplíkové, které se používají i v kuchyních, případně varianty pultové, do nichž se vejde i větší množství potravin naráz.

Parametry samostatných mrazáků jsou obdobné jako u ledniček. Záleží tedy především na objemu mrazáku a na výběru energetické třídy. Řešit budete i rozložení vnitřního prostoru. Důležitá je u těchto zařízení také tzv. akumulační doba.

Akumulační doba u mrazáku určuje, jak dlouho uchová potraviny zmrazené poté, co jej vypnete, případně se vypne sám, například při přerušení přívodu elektřiny. Vzhledem k tomu, že náhodné výpadky mohou postihnout každou domácnost, jde o velmi důležitý atribut.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*