Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jak na pěstování křenu na zahradě ?

Pěstování křenu na zahradě

Také máte rádi pálivý křen k párkům či k uzenému? Proč jej kupovat, když si jej můžete vypěstovat na vlastní zahradě? Poradíme vám jak na pěstování křenu na zahradě. Křen má dvakrát více vitamínu C než citron. Kořen křenu obsahuje bílkoviny, glycidy a celou řadu minerálních látek – draslík, sodík, hořčík, železo a vápník. Křen je palčivé chuti díky glykosidu sinigrinu. Křen podávaný v malých dávkách povzbuzuje chuť k jídlu a správnou činnost trávicího ústrojí. Využívá se například při zánětech močového měchýře a ledvin. Křen se používá v podobě masti na revma a omrzliny, jako zápar se používá při zánětu průdušek. Kořen křenu se používá do omáček, do salátů, ve směsi s jablky je výborný k masu, uzenému i k rybám. Křen se nezamrazuje, ale můžete ho sterilizovat, v lednici vám vydrží po celou zimu.

Jak na pěstování křenu na zahradě?

Pěstování křenu na zahradě má v ČR velmi dlouhou tradici. Křen vyžaduje výživnou a lehčí půdu, na podzim vyhnojenou kompostem. V dubnu je do půdy potřeba vyrýt třicet centimetrů hlubokou brázdu. Na dno této brázdy vodorovně naklaďte křenové řízky o síle osm centimetrů. Dlouhé by měly být asi jako tužka. Plody křenu můžete sklízet druhý rok od výsadby. Sklízí se pouze kořen, který prorostl brázdou na povrch.

Rychlejší postup pěstování křenu na zahradě

Záhon připravte stejně, jako u výše uvedeného malínského způsobu pěstování křenu na zahradě. Řízky před sadbou do země otřete hadříkem, aby jste zabránili tvorbě vedlejších kořenů. Neotírejte horní část, asi 2.5 cm. Řízky uložte do brázdy pod úhlem čtyřiceti pěti stupňů. Vrchol řízky musí zůstat těsně pod povrchem. Po celou dobu růstu udržujte záhon bez plevelu. První křen můžete sklízet již na  podzim. Čerstvý křen lze použít v kuchyni v mnoha variantách. Je jen na vás k čemu a jak jej využijete. Neměl by chybět v žádné zahradě.

5/5 - (1 vote)

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*