Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jak dostat kivi na zahradu

kivi na zahradu

Aktinidie neboli kivi (Kiwi) je velmi pěkně vypadající popínavá rostlina. Kivi (Kiwi) jsou velmi příjemné a lahodné plody, které umí našemu tělu dodat celou denní dávku vitamínu C. Obsahuje také draslík a vlákninu. Kivi na zahradu dostanete v českých podmínkách velmi snadno i bez skleníku. Rozšířilo se do celého světa z Nového Zélandu, kde získalo název po známém ptákovi, kterého zbarvením i tvarem připomíná.

Kivi na zahradu zvládne dostat každý

Jak dostat kiwi na zahradu? Důležité je vybrat správnou odrůdu, která je poměrně otužilá a vhodná i do našich podmínek. Tato rostlina není náchylná na houbovité choroby či napadání nejrůznějšími škůdci. Na vaší zahradě se bude velmi dařit odrůdě aktinidii význačné (minikiwi) a jejím mnoha odrůdám Ananaskaja, Weiki a Ašoko – rychle rostoucí liánovité rostliny s dobrou plodností.  Kiwi velkoplodé vyžaduje teplejší, hlubší a polopropustnou půdu. U nás je vhodné pěstovat kiwi v oblastech kde se pěstuje vinná réva. Má podobné požadavky na teplo, hnojení.

Jak se o kivi starat?

Ve vegetačním období je potřeba rostlinám dopřát pravidelnou dávku hnojiva, podobně jako při pěstování vinné révy. Rostliny s dostatečnými přírustky je potřeba vyvazovat jednotlivě, aby se jednotlivé výhonky a kořeny nemotaly dohromady. S každého výhonu může vyrůst kmínek s dostatečnou plodností ovoce. Keř rozložte po stěně nebo konstrukci, aby měly koncové části výhonků dostatek slunce a tepla pro tvorbu květů a plodů. Nezapomeňte kořeny chránit před zimou nahrnutím jehličí nebo použitím textilie. Rostlina začíná plodit tři roky po výsadbě.

Kdy můžeme sklízet první plody?

Dostat kivi na zahradu lze velmi jednoduše s výborným výsledkem. Plody dozrávají v průběhu podzimu, proto stromy vysazujte tam, kde i na podzim budou mít dostatečné světlo. Plodům nevadí, pokud jimi přejde při dozrávání první mrazík. Aktinidie neboli kiwi je určena především k přímé konzumaci, ale nadúrodu lze zpracovat také do kompotů, džemů nebo usušit. Na čtyři až pět samičích rostlin je nutné vysadit jednu samčí rostlinu, aby došlo k jejímu opylení.

Jak dostat kivi na zahradu
5 (100%) 1 vote

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*