Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Hypotéka na byt, která nedělá problémy

hypoteka na byt

Hypotéka je pro většinu lidí v současné době jedinou možností, jak zvládnout financování vlastního bydlení. Co přináší hypoteční úvěr od Hypoteční banky?

Maximální výše úvěru a jeho čerpání

Vzhledem k legislativním omezením je nutné v první řadě počítat s tím, že maximálně lze využít čerpání částky ve výši 90 % z hodnoty nemovitosti. Zbylou část je nutné financovat z vlastních zdrojů. Zároveň též je nutné vzít v úvahu minimální částku, kterou banka poskytuje, a to 300 000 Kč.

Uvedenou sumu není nutné využít výhradně na pořízení nemovitosti. Hypotéka může sloužit nejen na byt, ale také k vypořádání majetkových poměrů. Podmínkou pořízení družstevního bytu na hypotéku je ručení další nemovitostí.

Čerpání úvěru je velmi jednoduché. Jestliže budete mít dostatečnou zástavní hodnotu nemovitosti, není nutné posléze dokládat v průběhu výstavby nebo rekonstrukce účtenky či faktury.

Nejdůležitější parametry hypotečního úvěru

Volitelná je u každého hypotečního úvěru doba splácení. Maximálně to může být až 40 let. S dobou splácení se pojí výše splátky a samozřejmě i celková výše úroků, tedy jinými slovy to, kolik ve výsledku za úvěr celkem zaplatíte. Doba splatnosti je tak ve výsledku jeden z nejdůležitějších parametrů, které si musí žadatel o úvěr promyslet. V praxi si většina zájemců volí dobu splácení na 15 nebo 20 let.

Dobu splácení je také vhodné nastavit s ohledem na fixaci úrokových sazeb. Tato lhůta určuje, po kterou dobu se nebude měnit úrok. Při hypotečním úvěru u Hypoteční banky si sami volíte, na jak dlouho chcete mít úrokovou sazbu pevně danou.

Předběžnou nákladovost hypotečního úvěru si můžete sami zjistit na základě kalkulace, kterou provedete sami prostřednictvím internetové kalkulačky. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobý finanční závazek, který představuje poměrně významný zásah do rodinného rozpočtu, mělo by sjednání hypotéky předcházet plánování výdajů a zodpovědné rozhodování.

Další poskytované služby

Jestliže už hypoteční úvěr z minulosti máte, zvažte též jeho refinancování. Po ukončení fixace si lze vždy stávající úvěr přenést k jiné bance. To má smysl především z toho důvodu, že oproti vašemu stávajícímu poskytovateli vám může ten nový nabídnout výhodnější podmínky. Vy tak na budoucím splácení úvěru jednoznačně ušetříte.

Využít můžete též odhad nemovitosti zdarma. Tuto službu je možné realizovat na počkání, a to vždy u nově dokončených nemovitostí s hypotékou maximálně do 5 000 000 Kč a do 90 % hodnoty zastavované nemovitosti.

Součástí vyřizování žádosti o hypotéku je rovněž zajištění výpisu z katastru nemovitostí a kopie katastrální mapy. Hypotéku na byt si tak snadno a rychle vyřešíte z pohodlí domova, aniž byste museli někam chodit. Ušetříte proto peníze, ale také čas.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*