Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Co zaručeně promění interiér? Nová futra a dveře

Se dveřmi jsou neodmyslitelně spojeny zárubně. Lidově se jim říká futra a je to rám, který tvoří nosnou konstrukci. Mají také estetickou a izolační funkci. Chcete doma změnu? Výměna dveří spolu se zárubní dokáže divy. Možná je na čase něco se starými futry konečně udělat. Dveře a zárubně dotváří charakter interiéru a překvapí vás, jaká je to neuvěřitelná proměna. Podobně jako výměna oken na domě, i výměna dveří je skoro zázračná.

Rychlá práce bez bourání

Moderní systémy umožňují futra modernizovat bez složitého bourání a tuny prachu. Samozřejmě, vybourání starých zárubní a osazení novými je radikální řešení, které někomu bude vyhovovat více. Rychlé skrytí nevzhledných kovových futer se ale nabízí díky obložkovým zárubním. Na stará futra se „nasadí“ i připevní bez velkého nepořádku. Musí se vytvořit na míru, každý dveřní otvor je trochu jiný a počítáme i s případnými nerovnostmi.

Jaké zárubně vybrat?

Jelikož dveře a futra nekupujeme příliš často, měli bychom si dát záležet na výběru. Obložky dveří se vyrábějí z mnoha materiálů. Finančně náročnější bude samozřejmě masiv, alternativou pak materiál MDF, také velmi odolný. DTD neboli dřevotřísková deska je finančně příznivá, nedosahuje pochopitelně takových kvalit jako dva předchozí materiály. Na řezu většinou poznáme podle fotografie, o jaký materiál se jedná. Nezbytnými doplňky zárubní jsou těsnění a panty.

Pozor na detaily

Precizně vypracovaná zárubeň se pozná hlavně na detailech. Hrany mohou být hranaté i zaoblené, u nich se nemusíme bát poškození a navíc vypadají elegantně. Co se týká těsnění, bývá pryžové i silikonové. Panty se nejčastěji používají dvoubodové, existují i panty „bezúdržbové“ se samomaznou ocelovou kuličkou na dříku, sloužící jako jakési ložisko. Takové panty nemusíte promazávat.

Pryč s kovovými futry

Obložkové zárubně se vyrábějí ve shodných designech jako dveře. Podle vašich finančních možností si vyberete z materiálů, dekorů a životnosti kompletů. Zárubně mohou být decentní i nápadné. S ošklivými kovovými futry, které na sebe upozorňují do dálky, mají ale ty moderní pramálo společného. Snad jen to, že se jedná také o zárubně. Vyzkoušet můžete krásné zárubně Erkado s dekory, jako jsou dub, akát, buk, wenge, ořech a další. Rozhodujte se i podle toho, jakou máte podlahu.

Co zaručeně promění interiér? Nová futra a dveře
5 (100%) 2 votes

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*