Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Budujeme terasu aneb jak vybrat vhodný materiál

terasova_prkna

Vlastní terasa je ideálním doplňkem jakéhokoli domu. Z jakých materiálů lze terasu vybudovat a jaké mají výhody a nevýhody?

Výhody dřevěné terasy

Klasické řešení představuje terasa dřevěná. Hlavní výhodu dřevěných teras představuje jejich přirozený vzhled. Důležitá je ale i nízká tepelná vodivost, díky které není plocha v horkém létě rozpálená. Výhodou je také relativní měkkost materiálu, což oceníte v případě, že se zde pohybují děti. Dopad není v případě, že uklouznou, tak tvrdý jako v případě kamene. Samotná stavba terasy z prken není nijak náročná.

Terasová prkna lze vyrobit jak z domácích jehličnatých dřevin, tak i z tvrdých exotických dřev. Dominantním materiálem je v těchto případech sibiřský modřín. Ten má výhodu především v atraktivním vzhledu, příznivé pořizovací ceně i delší životnosti.

Naopak k nevýhodám přírodního dřeva se jednoznačně řadí obecně nižší životnost oproti jiným řešením a také nutnost poměrně komplikované údržby.

Výhody terasy z WPC

Novinkou světa teras pak jsou terasová prkna vyrobená z kompozitního materiálu, který se nazývá dřevoplast nebo umělé dřevo. Setkat se můžete i s označením WPC. Všechny tyto názvy označují stejný materiál, který kombinuje přírodní dřevo a plast.

Dřevoplast má celou řadu předností. Terasa z něj vyrobená vyniká voděodolností a značnou odolností vůči mechanickému poškození. Proto je u řady výrobců ostatně běžná několik desítek let trvající záruka na produkt. Zásadní výhodou dřevoplastu oproti klasickému dřevu je i to, že se na jeho povrchu nevytvářejí třísky.

Další důležitou vlastností je to, že terasu vyrobenou z kompozitního materiálu není potřeba žádným specifickým způsobem ošetřovat. Prkna z WPC se nemusejí natírat, olejovat ani jinak impregnovat.

Současně si WPC zachovává zajímavý vzhled, který se věrně přibližuje přírodnímu dřevu. V čase však, pozor, nelze garantovat úplnou stálobarevnost. Materiál může postupem let mírně zesvětlat. Poté už se však dále nemění a terasa si svůj vzhled uchová.

Výhody dlažby na terasu

Možnou alternativou na terase je i dlažba. Použít můžete formátované dlaždice nebo i zámkovou dlažbu. Klasickým realizačním postupem je lepení, problémem ale může být průnik vody, který následně způsobuje popraskání. Řešením je použití terčů pod dlažbu.

Dlažba je odolná a obecně je velmi oblíbená i pro svou příznivou cenu. Keramická nebo kameninová dlažba v zásadě ani nevyžaduje náročnou údržbu. Počítat ale musíte s tím, že je potřeba častěji čistit především spáry.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*