Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Betonová nebo anhydritová podlaha, co je lepší?

betonove podlahy

Vybrat si betonové podlahy nebo sáhnout raději po anhydritové? Kdy a jak se používají a jaké mají oba typy výhody?

Beton nebo anhydrit, jak vybrat?

V podstatě se o výhodách hovořit nedá, vždy je nutné se zamyslet nad konkrétními podmínkami a na jejich podkladě pak navrhnout použití adekvátně zvoleného materiálu.

Beton vyniká svou pevností a stálostí, proto snese i vyšší zatížení. Obecně je vhodný do namáhaných prostor. Nevadí mu totiž dokonce ani kontakt s vodou. U anhydritu to může být problém, ve vlhku se ochotně zdeformuje. Proto ho určitě nezvolíme například v koupelně. Kromě toho betonové podlahy vycházejí levněji, a to v průměru asi o 30 %.

Anhydritu však také nelze upřít mnoho předností: Umožňuje vysokou přesnost při práci, výsledkem tak může být dokonale rovná plocha. A to se zachováním velmi rychlé realizace, podlahy v celém domě lze mít hotové i za jedno dopoledne. Udává se také, že má cca o 15 až 20 % vyšší tepelnou vodivost oproti betonu.

Nicméně betonovou podlahu charakterizuje schopnost vyšší akumulace tepla. Z toho následně plyne i setrvačnost udržení tepla. K nevýhodám anhydritových podlah lze naopak přiřadit nutnost aplikace speciálního lepidla v okamžiku, kdy už pokládáme finální podlahovou krytinu. Použít ale můžeme úplně libovolnou.

Nezapomeňte na izolaci

S realizací podlahy by se nutně měla pojit i její izolace. Zde záleží jak na výběru kvalitního materiálu, tak i na jejím provedení. Jen díky tomu lze efektivně snížit náklady na vytápění a zvýšit komfort bydlení, a to jednak z hlediska omezení chladu a jednak i kvůli snížení hladiny kročejového hluku.

Vhodně zvolený materiál izolace a správně provedený pracovní postup navíc zajistí delší životnost celé podlahy. Klasickými materiály bývá polyuretan nebo minerální vata, stále častěji se však prosazuje i moderní dvousložkový typ z polyuretanové pěny.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*