Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

5 věcí, které je si potřeba ujasnit před koupí zahradního domku

domek-na-naradi

Zahradní domek je praktický a vytvoří krásný doplněk každé zahrady. Poslouží pro uskladnění zahradního nářadí, jako pracovna i pro chvíle odpočinku. Na co myslet a dát si pozor při jeho výběru?

1. Účel a velikost zahradního domku

Ujasněte si, na co budete zahradní domek využívat. Zda bude sloužit pouze pro uskladnění nářadí, na sekačku na trávu, jízdní kola, lyže nebo pneumatiky. Můžeme v něm sušit prádlo, uskladňovat stavební materiál i potřeby k bazénu. Dá se využít jako pracovna, při grilování nebo stolování. Účelu je třeba přizpůsobit velikost, počet oken a šířku dveří, popřípadě zvolit i verandu. Pro využití v chladnějším období je nutné zajistit topení a ventilaci. Ke zvážení je i přístřešek k zahradnímu domku, který lze využívat jako terasu nebo pro uskladnění dřeva na zimu.

2. Okna a dveře

Výběr oken a dveří souvisí s účelem zahradního domku. Změřte si, zda vám dveřmi projde sekačka na trávu, zahradní gril i nábytek. Okna bývají otvírací nebo sklopná, jednoduchá i dvojitá. Okna a dveře mohou mít jednoduché zasklení tabulemi nebo izolační dvojité sklo.

3. Umístění a tvar střechy

Zahradní domek by měl mít dostatek denního světla. Zvažte jeho vzdálenost od domu i možnost ochrany stromy před větrem či sluncem. Promyslete jeho velikost i vzhled. Plochá střecha nemá žádný sklon, pultová střecha je nakloněna pouze na jednu stranu, sedlová nebo také štítová střecha má boční části ve vertikálním přesazení. Vhodná je šikmá nebo sedlová střecha kvůli odtoku vody.

4. Typ střešní krytiny

S kvalitní střešní krytinou ochráníte zahradní domek před deštěm i sněhem. Vybrat si můžete střešní lepenku, asfaltové šindele i střešní tašky. Střešní lepenka je prvním pokrytím a domek lze izolovat i proti dešti. Další krytí tvoří asfaltové šindele. Při použití střešních tašek je nutné dodržet odstup střešních latí. Typ střešní krytiny si musíte zvolit už při výběru domku.

5. Kvalitní základy a podlaha

Každý zahradní domek musí mít kvalitní základy, aby měl dlouhou životnost a funkčnost. Může to být betonová deska i zámková dlažba. Musí stát na pevných a stabilních základech. Kvalitní podlaha ho ochrání před vlhkem, plísněmi, houbami i škůdci.

Autor článku: Domky-Delta.cz – Výrobce a prodejce dřevostaveb

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*