
Při běžném každodenním provozu vzniká v domácnostech tepelná energie, která běžně končí zcela nevyužitá a odchází okny ven. Existují však přístroje, které tuto zbytkovou energii zachytí a dokážou recyklovat. Kdo by nechtěl žít ve zdravém, hygienickém prostředí a ještě k tomu ušetřit za teplo? Z toho důvodu jsou v současné době čím dál více oblíbené větrací jednotky s takzvanou rekuperací vzduchu.
Rekuperace
Co si tedy vlastně pod tímto těžko vyslovitelným slovíčkem představit? Rekuperace tepla je v podstatě zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu, který vychází ven. Následně je toto teplo předáno chladnému vzduchu, který jde naopak z venku dovnitř, a tím pádem je již předehřátý. V centru rekuperační jednotky je tepelný výměník. Ten dokáže pojmout až 95 % tepla z proudu nasátého vzduchu a následně ho odevzdat vzduchu chladnému. Díky tomu podstatně ušetříte za náklady na energii spojenou s vytápěním domácnosti. Další možností snadného a levného vytápění domu jsou topné kabely. Ty jsou používány jako podlahové topení do místností, kde jsou jako podlahová krytina pokládány dlaždice nebo přírodní kámen. Výborně se tak tento způsob topení hodí například do koupelen či předsíní.
Zdravé bydlení
Během rekuperace vzduchu se do místnosti nepřetržitě dostává čerstvý vzduch, vlhký vydýchaný je odváděn ven. Díky tomu zcela odpadne pocit vydýchaného a těžkého vzduchu. Téměř si tedy vystačíte bez otevírání oken. Bez průvanu se tak snadněji vyhnete například nachlazení či víření prachu. Filtry rekuperačních jednotek jsou navíc schopné zachytit i ten nejjemnější prach a pyl. Tento způsob výměny vzduchu je tak vhodný také v tom případě, že máte v rodině těžkého alergika. Při používání rekuperace navíc zamezuje tvorbě zvýšené vlhkosti. Tím pádem zabraňuje i přílišnému orosení oken, které může vést až k tvorbě plísní.
Přidejte komentář