Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Tip na efektivní zabezpečení domu – pomohou elektronické zabezpečovací systémy

Mnoho lidí si myslí, že žije v bezpečné době. Do jisté míry je to bezesporu pravda. Nehrozí nám žádný bezprostřední válečný konflikt. Na druhou stranu zloději a darebáci se najdou v každé době. Proto je dobré se proti těmto výtržníkům bránit.

Výhodou dnešní doby je, že se člověk může spolehnout na nové technologie. Zabezpečovací systémy jsou dostupné téměř pro každého. Dnes není problém využít elektronické zabezpečovací systémy pro efektivní ochranu svého domova, ale i dalších objektů.

Pořizovací cena je velice příznivá, proto se počáteční investice rychle vrátí. Už nebudete muset řešit škody na majetku, protože ho budete mít pod dohledem. Záleží jen na vás, jakou formu zabezpečení zvolíte. Existuje hned několik možností.

Rozšíření zabezpečovacích systémů je v posledních letech velmi výrazné. Dnes je zcela běžnou praxí mít zabezpečené kanceláře, obchody, restaurace, sídla firem, sklady, ale také domy a byty. Je to investice, která se vyplatí. Mít majetek, znamená také mít zodpovědnost. Když si pořídíte zabezpečovací systémy, můžete část svých starostí odložit.

K dostání jsou různé varianty zabezpečovacích systémů

topsecurity2

Každá situace si žádá jiný způsob zabezpečení, výrobci to samozřejmě vědí, takže nabízí hned několik kategorií elektronických zabezpečovacích systémů. Rozdíly jsou zejména v použitých technologiích a způsobech zabezpečení.

• Elektronické zabezpečovací systémy (EZS), které jsou ideální pro ostrahu každého objektu, včetně bytů, domů, kanceláří i velkých hal

• Elektronické protipožární systémy (EPS) umožňují požární signalizaci, některé objekty dokonce musí mít EPS dle vyhlášky

• Uzavřené televizní okruhy, kamerové systémy (CCTV). Pod tímto označením si můžete představit bezpečnostní kamery, které umožňují nonstop přehled o dění v daném objektu

• Domovní telefony, videotelefony (DT, VDT)

• Systémy kontroly vstupu a docházky (SKV, Acces) se nacházejí kupříkladu v bytových domech, ve školách a dalších místech, kde je vyžadováno zvýšené zabezpečení nebo kde je třeba evidovat příchod zaměstnanců či jejich pohyb

• Záložní zdroje (UPS), Nouzové a únikové osvětlení (NO)

O každém ze zmíněných zabezpečovacích systémů, by se dalo napsat mnoho stran přínosného textu. V dnešním článku se však zaměříme na elektronické zabezpečovací systémy, které zajistí nepřetržitý dohled nad střeženým domem.

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) pro efektivní zabezpečení domu
topsecurity3

Dřív plnil funkci domovních zabezpečovacích systémů zejména pes. Dnes už jsou sofistikovanější metody, jak ochránit svůj majetek. Existuje celá řada senzorů, které informují o možném nebezpečí. Pokud bychom měli jmenovat, některé z nejpoužívanějších senzorů, jsou to například fotobuňky, mechanické spínače, zámky, poplašné sirény, infrazávory, elektronické terminály a mnoho dalších.

Samotnou kapitolou jsou nejrůznější detektory, které mohou ochránit dům například před požárem, nebo vytopením v důsledku prasklých trubek, nebo jiné pohromy. Řeč je o detektorech kouře, zaplavení, CO2, pohybu, otevření dveří, tříštění skla, ale i dalších. Pomocí těchto detektorů se o potenciálním riziku dozvíte dříve, než napáchá rozsáhlé škody.

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) jsou schopné detekovat konkrétní podněty a neprodleně o hrozícím nebezpečí informovat majitele, nebo pult centrální ochrany. Způsob informování může být různý, ale nejčastěji se využívá zaslání SMS oznámení na mobilní telefon uživatele.

Chod celého EZS zajišťuje samostatná řídící ústředna, která bez přerušení zajišťuje dohled nad hlídanou lokalitou, kterou může být pozemek i objekt. Jak už jsme se zmínili výše, existuje velké kvantum detektorů a čidel. Pomocí těch, které si zákazník zvolí, může řídící ústředna EZS rozpoznat některé podezřelé aktivity.

Pomocí EZS ochráníte dům před nečekaným nebezpečím

Pohyb osob po hlídané lokalitě si pohlídají například PIR čidla. O rozbití nebo otevření okna a dveří budou řídící ústřednu informovat magnetické kontakty. Kouř ze vznikajícího požáru zaznamená detektor kouře a tak dále.

Jak už bylo řečeno výše, řídící ústředna EZS může informovat majitele, nebo pult centrální ochrany prostřednictvím SMS nebo i MMS. Existuje však i mnoho dalších možností, jak lze ústřednu nastavit. Přes mobilní telefon lze přijmout hovor od řídící ústředny EZS. Prostřednictvím mikrofonu uslyšíte, co se doma děje. Dále může spustit sirénu, která potenciálního narušitele může vylekat a zahnat, případně informovat okolí, že se něco děje. Další variantou je, že ústředna může zavolat příslušné složky integrovaného záchranného systému.

Pokud chcete mít perfektní přehled o tom, co se v hlídané lokalitě děje, určitě se vyplatí doplnit elektronický zabezpečovací systém o systém kamerový. Zvolit můžete opět několik variant. Například kamerový systém se záznamem, nebo přístupový systém kombinovaný s domácím videotelefonem.

S rozvojem technologií se objevují i další možnosti využití elektronického zabezpečovacího systému, o kterých by člověk v minulosti ani nepřemýšlel. Dnes je možné EZS propojit s elektroinstalací v domě. Díky tomu můžete ovládat spotřebiče na dálku a vytvořit si chytrou domácnost. Prostřednictvím EZS budete moci ovládat osvětlení, zavlažování, garážová vrata, ale také topení, což se hodí zejména na chatu. Můžete si z pohodlí domova nastavit topení, a když na chatu přijedete, už budete mít v objektu příjemné teplo.

Instalace EZS

Jedná se o velice sofistikovaný systém, proto se doporučuje využít služeb odborníků. Rozhodně nebudete mít ostudu, když si na instalaci elektronického zabezpečovacího systému objednáte kvalifikovanou firmu. Nehledě na to, že vám odborná firma pomůže navrhnout ideální zabezpečení, které bude reflektovat vaše potřeby. Navíc si odbornou montáží EZS zajistíte u pojišťovny slevu na pojištění domácnosti.

Specializované firmy nabízí také lukrativní nabídky pro krátkodobé zabezpečení domu. Je to vhodná varianta, pokud se chystáte například na dovolenou. V takovém případě se vyplatí využít pronájem elektronického zabezpečovacího systému s připojením na pult centrální ochrany. Bezpečnostní firma se v takovém případě postará o návrh, instalaci i servis.

Závěrem už snad zbývá jen vysvětlit, co se skrývá pod pojmem PCO – pult centrální ochrany.

Pult centrální ochrany (PCO)

Když v hlídaném prostoru rozpozná elektronický zabezpečovací systém nějakou hrozbu, tak může informovat buď majitele, nebo pult centrální ochrany, který je pod neustálým dohledem speciálně vyškolených pracovníků. Když se informace o potenciálním problému dostane k pultu centrální ochrany, operátoři tohoto pultu podniknou potřebné kroky. Mohou ihned vyslat zásahové jednotky přímo na hlídané místo. Pod pojmem zásahové jednotky si můžete představit profesionální členy fyzické ochrany, kteří jsou certifikování pro široké spektrum činností a po celou dobu komunikují s PCO.

Hlavní výhodou pultu centrální ochrany je to, že sledovaný objekt je nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu monitorován elektronickým bezpečnostním systémem a zároveň lidským faktorem, jenž zastupuje pult centrální ochrany. Výsledkem je, že se o ochranu svého majetku nebudete muset starat, a přesto bude objekt nepřetržitě střežen.

5/5 - (2 votes)

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*