
Střecha je korunou domu a svým tvarem, barvou a použitým materiálem dotváří celkový vzhled budovy. Střešní konstrukce je bezesporu jednou z nejdůležitějších součástí jakékoliv stavby. Základní funkcí střechy je to, aby do domu nezatékalo, nepršelo a zároveň má budovu tepelně izolovat a to vše se 100% účinností. Rozhodně se tedy nevyplatí její návrh zanedbat, nebo na ní šetřit.
Ploché střechy
Zatímco dříve lidé nedali dopustit na šikmé střechy různých sklonů, v současné době jsou stále více moderní ploché střešní konstrukce, které mají sklon nejvíce 5°. Určitý sklon tam musí být, aby bylo zajištěno odtékání vody a sněhu. Kromě moderních rodinných domků se ploché střechy využívají i k překrytí velkých ploch nebo skladů. Jsou totiž levnější a i provedení je celkem snadné. I přesto, že ploché střechy vypadají velice dobře a domu propůjčí moderní vzhled, mají jednu velkou slabinu. Tou je hydroizolace, která bývá spolu s odtokovou soustavou často snadno poruchová.
Izolace plochých střech
Izolace střech bývá u obytných budov to nejdůležitější. Asi nejviditelnějším a největším problémem selhání izolace bývá zatékání, proto je hydroizolační vrstva ve střešní konstrukci tou nejdůležitější. Tato vrstva musí vytvořit dokonale vodotěsný povlak. Právě izolace plochých střech bývá nejvíce namáhána klimatickými vlivy. Na plochých střechách se totiž snadno a déle udrží jak voda, tak sníh. Jako hydroizolační materiál se nejčastěji používá asfalt, nebo speciální hydroizolační fólie, které se pro jistotu používají hned v několika vrstvách. Kromě hydroizolace je u střechy velice důležitá také tepelná ochrana vnitřního prostoru, kterou zajišťuje tepelná izolace. Tepelnou izolaci střech nejčastěji zajišťují polystyreny a minerální vlny. V dnešní době se však také čím dál více využívají speciální stříkané pěny.
Přidejte komentář