Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Na hypotéku chytře

hypotéka na dům

Hypotéka na rodinný dům je pro řadu lidí jedinou možnou cestou k vysněnému bydlení. V čem je výhodná hypotéka od Hypoteční banky a co byste měli mít na paměti, než si ji půjdete sjednat?

Nejdůležitější parametry hypotéky

Většinu lidí zajímá v první řadě úroková sazba. To je samozřejmě správně, přestože to není jediné hledisko, z něhož bychom na hypoteční úvěry měli nahlížet.

O výhodnosti hypotéky nám spíše než samotný úrok napoví RPSN, které určuje, kolik v celkovém součtu zaplatíme nad částku, kterou jsme si půjčili.

Dalším podstatným faktorem je samotná cílová suma hypotéky. Výše částky je ovšem samozřejmě povětšinou daná vašimi aktuálními finančními možnostmi. Obecně se navíc doporučuje si ponechat určitou finanční rezervu a nebrat si hypotéku v takové výši, abychom se vydali z veškerých finančních prostředků.

V současné chvíli jsou již v poskytování hypoték omezeny i samotné banky a Hypoteční banka tak není výjimkou. Svým klientům již nesmí poskytovat takzvanou stoprocentní hypotéku. V praxi to znamená, že nejvýše si můžete půjčit 90 % z hodnoty nemovitosti. Dalších 10 % žadatel financuje z vlastních zdrojů. Minimálně si můžete půjčit 300 000 Kč.

Na co si lze půjčit

Obecně se typicky hypotéka používá přímo na pořízení bydlení, případně na jeho úpravu. Jejím prostřednictvím však lze také vypořádat majetkové poměry, například v rámci společného jmění manželů. Podobně je možné využít hypotéku k refinancování úvěru, který jste si již vzali v minulosti, tj. převést si ho do nové banky za jiných (výhodnějších) podmínek.

Jak o hypotéku požádat

Schválení nebo neschválení hypotéky na dům a její výše se odvíjí od tzv. bonity klienta, kterou každá banka musí posoudit.

V podstatě to znamená, že poskytovatel vyhodnotí příjmy a výdaje žadatele a z toho odvodí, jestli je svůj dluh schopen splácet. V určitých případech může dojít k tomu, že vaše příjmy pak na hypotéku zkrátka nebudou stačit.

O hypotéku na rodinný dům si proto nemusíte žádat sami. Do jediné žádosti mohou být zahrnuty až čtyři osoby z celkem dvou domácností. O hypoteční úvěr si tak můžete podat žádost například s partnerem.

Dobu splácení si navrhnete sami, maximální délka je 40 let. Obecně platí, že čím delší dobu splácení si zvolíte, tím nižší bude měsíční výše splátek. V průběhu této doby za svůj závazek ručíte nemovitostí. Zpravidla to je ta, kvůli níž si hypotéku berete, to znamená kupovaný byt nebo právě budovaný dům. Samozřejmě to ale může být i jiná vhodná nemovitost.

Navolit si můžete i dobu, po kterou bude neměnná úroková sazba. Zvolit si můžete lhůtu v délce pouhého roku, ale také si úroky tzv. zafixovat na deset nebo i více let. Nejběžněji si klienti volí fixaci na rok, tři nebo na pět let, delší doba fixace je spíše raritou.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*