Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jsou vhodné mobilní domy k trvalému bydlení ?

mobilní domy k trvalému bydlení

Mobilní domy, taktéž nazývané mobilhausy, nebo mobilheimy jsou zkráceně obytné buňky určené k bydlení. Jedná se o velice zajímavou alternativu ke klasickému bydlení v bytech, nebo rodinných domech. V tomto článku se podíváme na to, zda-li jsou vůbec vhodné tyto mobilní domy k trvalému bydlení celoročně a hlavně na co si dát pozor. Také si rozebereme základní typy i cenové rozpětí mobilních domů a mobilhausů.

Mobilní domy k trvalému bydlení, ano, či ne ?

Klasické mobilhausy a mobilní domy k trvalému bydlení jsou vybaveny zateplenými stěnami a také dvojitými skly. Avšak izolační vlastnosti né vždy zaručují vhodnost celoročního trvalého bydlení. Je zde také mnoho dalších věcí na které by jste si měli dát pozor. Velkou roli v tomto aspektu hrají klimatické podmínky našeho státu. Které druhy mobilních domů jsou k celoročnímu užití vhodné ?

Typy a druhy mobilhausů a mobilních domů

Klasické obytné mobilní domy se nejčastějí dělí na dva druhy podle způsobu užití.

První typ, mobilní domy k trvalému bydlení jsou většinou domy, které nemají žádné kola, jsou na pozemek majitele, nebo investora dopraveny jeřábem a mají obdobné základy jako klasické obytné, či rodinné domy. Tento typ mobilních domů je z pravního hlediska braný stejně jako klasická stavba a tudíž se k tomuto typu bydlení vážou stejné podmínky a náležitosti jako u klasické stavby rodinného domku.

Druhým typem jsou mobilní domy, které s sebou nesou také kola a je tedy umožněno tento dům spolu s autem odvézt na libovolné místo. Tyto domy oproti první kategorii jsou méně vhodné k trvalému bydlení, ale spíše k občasnému cestování a dobrodružství. Do této kategorie spadají také obytné karavany a přívěsy. Tyto domy, které nejsou primárně určeny k celoročnímu a trvalému bydlení se také označují jako Mobilheimy.

Tipy na vhodné a užitečné doplňky pro karavany a mobilní domy

mobilní anténa karavan

Mobilní TV anténa vhodná pro karavany

Venkovní TV anténa určená k analogovému a digitálnímu signálu. Vhodná pro mobilní domy a karavany.

oxid uhelnatý čidlo

Detektor oxidu uhelnatého (spalování)

Oxid uhelnatý, neboli „CO“ je prudce jedovatý plyn, který vzniká při spalování (plynu, dřeva, nafty, atd..) Nemá zápach. K ochraně slouží tyto čidla. Vhodné do karavanů a obytných domů pro klidný spánek.

odvlhčovač vzduchu proti plísním

Odvlhčovač vzduchu proti plísním

Chrání stěny a nábytek mobilního domu, nebo karavanu proti plísním způsoboným vlhkostí.

infrazářič

Infrazářič jako venkovní topidlo

Možnost vytopení venkovní části, posezení před karavanem, nebo mobilním domem. Vhodné na cesty.

Pokud hledáte mobilní domy k trvalému bydlení po celý rok, je lepší se poohlédnout po prvním typu mobilních domů, které jsou velmi těžko rozeznatelné od klasických domů, nebo dřevostaveb. Na dobrodružné cestování a občasné rekreační bydlení je vhodný druhý druh obytných domů na kolech.

Mobilní domy k trvalému bydlení
Mobilní dům, zvaný mobilheim na kolech (druhý typ)

mobilní domy k trvalému bydlení
Mobilní dům k trvalému bydlení, těžko rozeznatelný od klasických staveb.

Jsou vhodné mobilheimy také jako mobilní domy k trvalému bydlení ?

Zaměrili jsme se také na otázku, zda-li je možné využít i druhý typ mobilních domů, takzvané mobilheimy k trvalému bydlení. Z historie pochází tento typ bydlení ze Spojených atátu amerických, kde má také nejsilnější tradici a je nejvíce rozšířen.

Je známo, že ve Spojených státech amerických zvolilo jako způsob trvalého bydlení v mobilním domě něco okolo dvaceti miliónů lidí. Tento způsob bydlení, je také způsob života. Bydlení v mobilních domech většinou v tamních zemích znamenají značné úspory za bydlení a tvrdí se, že tento typ bydlení je využíván spíše sociálně slabšími lidmi, nebo lidmi s nižšími příjmy.

Nicméně toto tvrzení, není tak uplně založeno na pravdě. Větší polovina vlastníku mobilních domů a mobilheimů jsou v pravidelném pracovním poměru a jedna čtvrtina takto žijících lidí si zvolila život v mobilních domech jako způsob dožití důcodového věku.

mobilní domy k trvalému bydlení
Klasická ukázka mobilheimu k celoročnímu bydlení

Bydlení v malých domech se stává trendem v zahraničí

V zahraničí, převážně v americe se stává trendem takzvaný down-shifting, nebo-li bydlení v menších domech. Tento trend vychází primárně ze životního stylu lidí. Pokud vlastníte mnoho věcí, musíte mít také mnoho místa, kde tyto věci můžete uložit. Jedná se o zajímavou úsporu nejenom místa, ale také nákladů. Šetří se na pozemcích, ale také na provozu. V našich končinách se v oblasti malometrážního bydlení rozvinuly dřevěne stavby, nebo právě mobilní domy k trvalému bydlení.

Pozor na klimatické podmínky České republiky

mobilní domy k trvalému bydlení a karavanJe to tak, Česká republika bohužel, nebo také bohudík není jako USA. Největší procento mobilních domů je ve státech USA zastoupeno v místech jako je Mexiko, Virginie, Karolína, Alabama, nebo Mississipi a další státy převážně jížní ameriky. Když se podíváme kde přesně tyto státy leží, nebo kde přibližně se nachází jížní amerika, je nám jasné, že tito obyvatelé si nelámou hlavu s jakoukoliv izolací, či zdvojenými skly.

Také je známo, že američané nehledí na kvalitu zpracování a tak často i jak to znáte z mnoha filmů, tyto mobilní domy k trvalému bydlení jsou v ne příliš dobrém stavu. Kvality v našich končinách se vůbec nedají s USA srovnávat. Tato lhostejnost ze strany američanů je také opodstatněna tím, že právě v oblastech, kde tito lidé žijí je teplo vesměs po celý rok a proto tyto obytné domy slouží spíše k uchování soukromí a ochraně před deštěm.

Mobilní domy k trvalému bydlení a jejich legislativa

Jak je to vlastně s legislativou u mobilních domů, mobilhausů a mobilheimů ? Ve výše zmíněných spojených státech je tato varianta bydlení funkční v lokalitách speciálně určených. Tyto místa se nazývají „trailer parky“. Vesměs se jedná o kempy s většími rozměry, kde mají všechny mobilní domy svoje místo se vším potřebným. V naší zemi taková místa nejsou nijak hojně rozšířena a proto je nutné řešit tyto záležitosti se stavebním úřadem.

Ministerstvo vnitra pro místní rozvoj zveřejnilo vyhlášku, kde musí být všechny mobilní domy posouzeny před stavbou na pozemku. Je tedy nutní získat územní souhlas, nebo rozhodnutí.

Pokud mobilní domy k trvalému bydlení plní funkci stavby, je zapotřebí aby splňovali také podmínky stavebního zákona a podmínky § 156 ze zákona č. 22/1997 ohledně technických podmínek na výrobky.

Doporučení na závěr, pokud hledáte k mobilnímu bydlení mobilní klimatizace, můžete se podívat například na tyto dva typy mobilních klimatizací – http://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace/Mobilni-klimatizace-Olimpia-Splendid-Compact, nebo http://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace/Mobilni-klimatizace-Olimpia-Splendid-Cube

Závěrem

Pokud se vám líbí mobilní domy k trvalému bydlení, a reálně o pořízení nového, či již použitého domu k celoročnímu bydlení uvažujete, nejprve před koupí se poraďte s vaším stavebním úřadem a územním plánem. K pořízení budete potřebovat jejich souhlasy.

Sumasumárum, tento typ bydlení je velice atraktivní pro mnoho lidí. Dobrodržství, klid a spojení s přírodou mohou hravě překonat počáteční problémy a běhání po úřadech.

Máte s mobilnímy domy zkušenosti ? Podělte se o ně prosím do komentářů níže, tyto informace by se mohly hodit i dalším lidem a čtenářům našeho magazínu. Děkujeme.

 

4.3/5 - (3 votes)

1 Komentář na Jsou vhodné mobilní domy k trvalému bydlení ?

  1. Stavební úřad pro mobilheim vyžaduje územní rozhodnutí a tím,že jsme ho postavili na betonové patky vyžadují též stavební povolení.

    Další problém je v tom, že výška stropů nesplňuje požadavky na trvalé bydlení (min 2,5 metru) a plocha místností nesplňuje normu pro bydlení.

Přidejte komentář


*