
Měď je kov, který má široké možnosti uplatnění. Jaké je její nejdůležitější využití v technické praxi?
Jaké vlastnosti má měď
Jedná se o ušlechtilý kovový prvek načervenalého odstínu. Slouží především pro výrobu různých slitin. Nejznámějšími zástupci jsou bronz a mosaz.
K základním vlastnostem tohoto kovu se řadí především dobrá elektrická i tepelná vodivost a současně výborná tažnost a kujnost. Dokonce má vůbec největší vodivost z inženýrských kovů. Navíc je dostatečně houževnatá a odolná proti korozi. Čistá kovová měď je ale zároveň poměrně měkká, proto bývá vhodnější využití slitin.
Měď se získává v mnoha částech světa. Jen výjimečně je ale ve volné přírodě přítomna v ryzí formě. Nejčastěji se nachází v nerostech. Největším evropským producentem je Polsko. V měřítku světovém platí za nejvýznamnější lokalitu s ložisky mědi Chile. Tento kov se však vyskytuje i v tuzemsku, celkové zásoby u nás dosahují dosahují hodnoty 49 kt.
Kde všude se používá měď
Ty nejdůležitější vlastnosti předurčují měď pro velmi širokou škálu praktického využití. V čisté podobě se vyznačuje schopností velmi dobrého zpracování na všechny druhy polotovarů od největších do nejmenších rozměrů a tlouštěk.
Společně se svými slitinami platí za jeden z nejuniverzálnějších strojírenských materiálů. Měděné trubky mohou vzhledem ke své dobré vynikající elektrické i tepelné vodivosti sloužit pro rozvod vody a tepla.
Zvláště důležitý je tento materiál i pro sféru elektrotechniky. Stále se totiž jedná o nejúčinnější vodič elektrické energie. Podmínkou ale je čistota, kov běžně používaný pro elektrovodné účely má čistotu v rozmezí 99,90 až 99,99 %. Případný výskyt nečistot zhoršuje vodivost.
Hledáte právě kvalitní měděné trubky nebo hliníkové profily? Využijte služeb společnosti Profimet s.r.o. a jejich pražského skladu s více než 500 položkami.
Přidejte komentář