
Blíží se sezóna teplých dní, během nichž ožijí také naše zahrady. Abyste si posezení venku náležitě vychutnali, je nutné si vybrat vhodný zahradní nábytek. Jak na to?
Jaký zvolit materiál?
Zahradní nábytek musí být především přiměřeně robustní a stabilní. Od toho se bude odvíjet naše přemýšlení o správném materiálu. Klasické bílé plastové židle toho mnoho nevydrží, na současném trhu už ale najdete i odolnější plastový nábytek vyrobený z lisovaného plastu.
Dřevo je asi nejčastěji skloňovaným slovem v souvislosti se zahradním nábytkem. Dřevěný nábytek bezesporu je krásný i odolný. Budete mu muset ale věnovat určitou péči. Dřevo by mělo být povrchově upravené, vrstvu oleje nebo laku pak musíme pravidelně obnovovat.
Hliníkový nábytek naproti tomu skoro žádné ošetřování nevyžaduje. Pouze ho musíte očistit od běžné špíny. Nevýhoda? Velmi spolehlivě naakumuluje teplo, takže opřít se v létě o kovovou židli může být mimořádně nepříjemným zážitkem.
Pokud už jste se někdy setkali s pojmem ratanový nábytek, jistě víte, že je potřeba rozlišit mezi ratanem přírodním a umělým. Ten přírodní charakterizuje velmi nízká životnost. Což řeší právě jeho umělá napodobenina zvaná též polyratan.
Na co dalšího se zaměřit
Z finančního hlediska se vám většinou víc vyplatí nákup setu než pořízení každého kusu zvlášť. Nejčastěji taková sada obsahuje stůl a čtyři židle. Musíme si tak rozmyslet, zda nám budou tyto kusy nábytku stačit nebo plánujeme zařídit zahradu či terasu s posezením pro víc lidí. V takovém případě je praktičtějším řešením pohovka. Nezapomínejte ani na řešení zastínění naší oázy klidu. V případě balkonu se nám bude hodit balkonové zastínění, které nám zajistí dostatečné soukromí i při chytání bronzu.
Vhodné je myslet i na to, zda budeme na zahradě chtít stolovat. Jestliže ano, musejí být židle adekvátně dimenzovány vůči desce stolů. Naopak když budeme často odpočívat například s knihou, můžeme si dovolit pořídit nižší stolek a k němu křeslo či lehátko, ideálně polohovací.
Přidejte komentář