
Dřevěné palubky představují kvalitní materiál, který se tradičně používá pro stavby a doplňkové konstrukce. Kde všude může najít využití?
Jak se používají obkladové palubky
Obkladové palubky se vyrábějí nejčastěji z masivního dřeva, a to jehličnatého. Může to být borovice, modřín i smrk. Následně se frézují do požadované podoby, tj. do různého profilu, tloušťky, šířky a délky. Dřevěný obklad najde využití v exteriéru i v interiéru.
Obkladové palubky tak najdeme na fasádách i v interiérech coby dekorační prvek (na obklady zdí i stropů). Palubky charakterizuje velmi jednoduchá montáž. Počítat musíme s tím, že vyžadují pravidelnou údržbu, nesmíme zapomenout na jejich ošetřování. Exteriérové palubky by měly být ošetřeny proti plísním a houbovitým chorobám.
Rozdíl mezi těmito dvěma typy tví primárně v tom, že exteriérové palubky jsou silnější, protože také musejí odolat náročnějším podmínkám. Exteriérové palubky tedy teoreticky lze použít i v interiéru, naopak ale nikoli.
Jak využít palubky podlahové
Podlahové palubky je nutné vybírat s ohledem na jejich zatížení. Proto musejí být mimořádně pevné. Obkladové palubky tak většinou najdeme v tloušťkách od 2 do 19 mm. Ty podlahové se vyrábějí v tloušťce většinou od 24 do 28 mm.
Rozdíl můžete často poznat i na pohled, protože podlahové palubky z výroby často nemají zkosení. Je to kvůli přirozené vlastnosti dřeva, které v čase jakožto přírodní materiál „pracuje“. Drobným mezerám mezi jednotlivými palubkami se tak pravděpodobně ani při veškeré snaze nevyhnete.
Další odlišnost tkví v následné úpravě podlahových palubek. Ty by se správně měly upravovat až poté, co se namontují. Doporučují se elastické laky, které jsou určeny na povrchovou úpravu měkkého dřeva. Důležité však je si uvědomit, že před hrubým mechanickým poškozením nemůže smrkové či borové palubky zcela ochránit žádný nátěr, neboť jsou velmi měkké.
Přidejte komentář