
Jaká je stávající situace na trhu s realitami? Volí Češi spíše nájemní bydlení nebo koupě vlastní nemovitosti? Jaké mají obě možnosti výhody a nevýhody?
Kde bydlí Češi
Z průzkumů vyplývá, že jsme v ČR jasně naklonění tomu bydlení vlastnit. Takzvaně „ve svém“ preferuje bydlet 78,5 % Čechů. Většina žije v bytech, sní ale přitom o vlastním domě. Aktuálním trendem jsou například nízkoenergetické domy na klíč.
Vlastní nemovitost lze jednoznačně vnímat jako investici. Většina lidí však nemá možnost do ní vložit hotovost, bude si proto chtít brát hypoteční úvěr. To samozřejmě znamená dlouhodobý finanční závazek. V současné době navíc platí, že hypotéka nemusí být pro každého žadatele dobře dostupná. Navíc je nutné mít i k hypotečnímu úvěru určitou sumu již naspořenou.
Nájem se pak stává jedinou možností. Má ale i řadu výhod, mnoho lidí se pro něj rozhodne cíleně. Přestože i nájem vám nutně vygeneruje pravidelný měsíční výdaj, který je nutné finančně zvládnout, nicnéně není tolik svazující. Většinou tak tento způsob vlastního bydlení volí mladí lidé těsné poté, co se osamostatní od rodičů. Pronajatý byt vás nepřipoutá na jedno místo. Přestěhovat se za prací či vyjet na zkušenou do zahraničí nepředstavuje proto problém.
Jak se bydlí v různých koutech ČR
V úvahu je nutné vzít, že konkrétní ceny se výrazně liší napříč republikou. Pokud budeme hodnotit jednotlivé kraje, nejdražší bydlení je tradičně v Praze. O něco levněji lze bydlet ve středních Čechách. Tomu odpovídá i zájem, například poptávku po pronájmu bytů v Rakovníku nestíhají majitelé nemovitostí uspokojovat.
Příznivě je na tom naopak Moravskoslezský kraj. Zájem je například o byty na prodej v Ostravě-Poruba. Obecně ve velkých městech lze pozorovat vyšší poptávku po nemovitostech, což nevyhnutelně zvyšuje i cenu nájemního bydlení. Na Ostravsku panuje poptávka hlavně po menších bytech o dispozici 2+1, které nyní nejsou téměř vůbec k dispozici. Zájemce o pronájem bytu 3+1 v Opavě má jednoznačně šanci vyšší.
Přidejte komentář