
Automatické linky, které chrlí výrobky jako na bežícím pásu. Vzájemně integrované inteligentní systémy s autodiagnostikou, digitalizace a chytré sklady. Výjev z budoucnosti? Nikoliv, všechny tyto trendy probíhají právě nyní pod označením Průmysl 4.0. Koncept pochází z roku 2013, kdy byl představen na veletrhu v Hannoveru. Hlavní myšlenka spočívá ve vzniku tzv. „chytrých továren“, v nichž nebudou zapotřebí osoby s nízkou kvalifikací. Jejich nenáročně a opakující se činnosti přejímají stroje.
Budou mít lidé práci?
Znamená to snad, že by se lidé měli bát o práci? Vezmou jim ji stroje? Pracovní trh se pozvolna mění, ale lidský faktor bude stále velmi důležitý, byť se změní požadavky na kvalifikaci. Zapotřebí budou především specializovaní pracovníci. Představa, že v chytré továrně nebudou figurovat žádní zaměstnanci, je momentálně naprosto nereálná.
Automatizace v průmyslu se pomalu stává standardem a pro firmy, které se nestihnou adaptovat, bude mít negativní dopad. Přínosem Průmyslu 4.0 bude výroba s takřka nulovými mezními náklady. Nejnákladnější bude realizace výrobní linky, ale v případě úspěšného přeorientování na obnovitelné zdroje mohou náklady na další vyrobenou jednotku klesnout na zanedbatelnou úroveň. A ačkoliv bude zrušeno množství pracovních míst, společnost bude mít zdroje pro vytvoření nových v jiných sektorech.
Efektivní, levnější a bezpečnější výrobní proces
K výhodám automatizační techniky však nepatří pouze efektivita, ale také bezpečnost. Plně automatické linky garantují standardizovanou kvalitu výstupů, které nemohou ovlivnit laxní přístup k práci, únava, špatný zdravotní stav a další „lidské“ neduhy. Řídící systémy zajišťují snadné ovládání několika zařízení prostřednictvím jednoho ovládacího panelu a okamžitou diagnostiku poruch.
Chcete se o možnostech moderních automatických systémů dozvědět více? Zeptejte se odborníků z české specializované firmy APLAUS s.r.o. Více na www.aplaus.cz.
Přidejte komentář