
Akumulační kamna představují specifický typ krbových kamen. Pro které zájemce mohou být největším přínosem?
Jak fungují akumulační krbová kamna
Akumulační kamna akumulují energii, dokáží ji tedy využít později. Tohoto principu se využívá zejména u kamen elektrických, nicméně podobně lze navrhnout i kamna krbová.
Kamna mohou být kachlová, plechová i litinová. Plášť takovýchto kamen je opatřen akumulační hmotou, typicky to v dobách minulých býval šamot, který se však dnes již nahrazuje mastkem. Ten umí účinně kumulovat značné množství energie v době, kdy se aktivně topí.
Poté umí tuto energii v řádu hodin předávat do okolí. Akumulační kamna jsou tedy uživatelsky velmi nenáročná na obsluhu. Stačí do nich přiložit večer a ještě ráno se můžete probouzet do příjemně vyhřátého bytu. Maximální doba akumulace se u kamen v průměru pohybuje na cca 12 hodinách. Bývá tak nutné v nich topit jen jednou či dvakrát denně.
Tato krbová kamna využívají princip sálání tepla. To je do prostoru vydáváno postupně, rovnoměrně a zároveň i po dlouhou dobu. Z toho plynou další výhody.
Akumulační kamna, úsporný a výkonný pomocník
Zvyšuje se tak tepelná pohoda v místnosti, kde není přetopeno. Velmi dobře se akumulační kamna proto hodí zejména do nízkoenergetických a pasivních domů, případně do dřevostaveb. Ty mají tendenci k rychlému vytopení, ale zároveň i ještě rychlejšímu vychladnutí. Ve všech případech by mělo jít o stavby vhodné k trvalému obývání.
Sálavé teplo je navíc subjektivně mnoha lidem příjemnější, neboť v místnosti nedochází k nadměrnému vysušování vzduchu. A zároveň je tento způsob vytápění i zdravější. Dochází totiž k nahřívání plochy, nikoli vzduchu. Proto se během vytápění nevíří v prostoru prach.
Provoz takovýchto kamen je nejen velice účinný, účinnost dosahuje asi 81 %, ale také ekonomický, neboť díky mechanismu akumulace rovněž dochází k úspoře paliva. Standardní výkon krbových kamen se pak pohybuje v rozmezí od 3 kW do 10 kW.
Přidejte komentář