Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Čím ozvučit domácnost – bude lepší soundbar nebo minisystém?

Jestliže přemýšlíte, čím ozvučit vaši domácnost, jistě jste při hledání toho pravého ozvučení narazili na minisystémy (případně mikrosystémy) i na soundbary. Jsou to ozvučovací systémy, které se prodávají v podobných cenových hladinách při podobném výkonu reproduktorů. Ale každý z nich vám poskytne trochu jinou službu. Čím se od sebe liší a kterému z nich dát přednost? Případně: má smysl kupovat obojí?

Audiosystémy

Audiosystémů je na trhu nespočet. Počínaje šikovnými sluchátky, která poskytnou zvuk jen vám, přes přenosné reproduktory, co si můžete kamkoliv vzít s sebou, dále přes malé Bluetooth reproduktory sloužící k poslechu v malých místnostech, velké jednoduché reproduktory, k soundbarům a minisystémům. A pak až k domácímu kinu nebo velkým Hi-Fi soupravám, které ale doma si už nevyužijete. A to jsme jistě některý ze systémů vynechali.

Každý z mnoha typů audiosystémů je určen k něčemu jinému. Samozřejmě, jde o zvuk. Ale je rozdíl, zda posloucháte mluvené slovo, zvukový doprovod k filmu, klasiku, hardrock anebo elektronickou hudbu. Každá ze zvukových kategorií totiž nese jiné nároky na reproduktory, jejich zpracování, výkon, ale umístění. A to je důvod, proč jsou audiosystémy tolik rozmanitou kategorií produktů.

Soundbar ocení spíše milovníci filmů

Soundbary, tedy z angličtiny „zvukové tyče“ jsou opravdu reproduktory ve tvaru dlouhého a poměrně úzkého hranolu. Takto jsou navrženy proto, aby šly jednoduše položit před televizor. K hlavní jednotce se ještě většinou prodává subwoofer (basový reproduktor), který bývá často bezdrátový a který si díky tomu můžete postavit kamkoliv. Basy se totiž šíří všemi směry stejně.

Právě subwoofer je velmi důležitou složkou soundbaru, protože basy jsou to, co dělá zvuk filmu napínavějším, ale i prostorovějším. Když má celý soundbar (i se subwooferem) výkon třeba 320 W, subwoofer dělá třeba 200 W, samotný soundbar ležící před televizí zvládne už jen 120 W.

Soundbar se dá snadno namontovat i na zeď. A stejně jako subwoofer může být bezdrátový. Signál může přijímat přes Bluetooth nebo i přes Wi-Fi. Takže v soundbaru můžete snadno poslouchat zvuk nejen z televize, ale i z PC, tabletu nebo vašeho mobilu. A to dokonce i v kvalitě 4K.

A pokud televize Bluetooth nemá, nesmutněte. Soundbary mají také 3,5 mm audio jack na propojení s televizí, ovšem i USB vstup, abyste mohli přehrávat hudbu přímo z vašeho disku (flash disk anebo externí harddisk). Ty lepší soundbary automaticky rozlišují žánr filmu, který sledujete. A tomu přizpůsobí i vydávaný zvuk.

Soundbary mohou mít i tzv. multiroom řešení, kdy si zvuk můžete nechat přehrávat ve více místnostech. A lze k němu dokoupit i další komponenty a dostavět z něj celé pěti nebo sedmi kanálové domácí kino. Hudba přehrávaná v soundbaru nezní natolik dobře, jako když ji přehráváte v minisystému.

Minisystém byl stvořen pro hudbu

Ale to neznamená, že byste v něm nemohli přehrát film. Výrobky vyšších řad totiž mají i DVD přehrávač a propojení s televizí, takže film sledujete v televizi, ale zvuk vychází z minisystému. Co vlastně je minisystém? Jde o základní jednotku s přehrávačem a dvě bedny s reproduktory, které jsou osazeny jak basovými, tak výškovými reproduktory.

Minisystémy mohou také být bezdrátové, umějí přijímat Bluetooth i Wi-Fi, jsou vybaveny všemožnými vstupy, včetně HDMI, USB a audio jacku. Minisystémy umí také naladit rádio nejen v FM, ale i v AM a pamatovat si stanice. Mohou vás ráno budit příjemnou muzikou. A když potřebujete, můžete je s sebou převézt na večírek, protože zvládnou ozvučit i velké místnosti.

Minisystémy jsou tedy převážně určeny k poslechu hudby, a k tomuto účelu mají reproduktory sestaveny zcela jinak než soundbary. Hudba z nich zní přirozeně. A často mívají i ekvalizéry pro daný hudební žánr. Proto třeba klasiku přehrají mnohem lépe než soundbar.

V domácnosti uživíte obojí

Pokud chcete mít opravdu dobře ozvučenou domácnost, a zejména pokud bydlíte třeba v patrovém domě, jistě oceníte obojí. Ke sledování filmů a domácích videí soundbar, k poslechu hudby, na ranní probouzení anebo večerní usínání pak minisystém, případně mikrosystém. Mikrosystémy jsou o poznání menší, trochu méně výkonné, ale například do ložnice bohatě stačí.

Až budete vybírat konkrétní model, který byste chtěli mít doma, vždy pamatujte na to, že různé minisystémy i soundbary mají různé parametry. Proto se dopodrobna zajímejte o to, jaké vlastnosti vám který produkt nabídne. Zda mí Bluetooth, pokud jej chcete. Jaký má výkon reproduktorů anebo jaké formáty umí přehrávat.

Mnoho soundbarů či minisystémů nabízí třeba Alza nebo Planeo elektro. A často právě ve slevových akcích. Takže se vyplatí před koupí nějakou dobu sledovat trh, vyhlídnout si ten správný model a třeba i natrefit na výhodnou akci.

Rate this post

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*