
Staré moudro praví, že kdo šetří, má za tři. Proto se podívejte na několik zajímavých tipů, jak zkrotit měsíční účty za provoz vaší domácnosti. A pokud mluvíme o úsporách energií, tak šetříte nejen svoje finance, ale i přírodní zdroje.
1. Perte efektivně
Praní je finančně i energeticky náročná činnost. Proto vždy perte pouze s plnou pračkou. Jaké jsou ale další způsoby energetické úspory?
Všechno to začíná už při výběru pračky, která by ideálně měla spadat do kategorie energetické náročnosti A+ nebo vyšší. Využívejte šetrné prací programy a pokud máte kde sušit, klidně perte na nižší otáčky. Tím vším dosáhnete výrazné úspory energie. Důležitou roli hraje i správně zvolený prací prášek, kterého často stačí použít méně, než se na první pohled zdá.
Očištěním hrubých nečistot (třeba zaschlého bláta na kalhotách) před vložením do bubnu pračky jí šetříte práci a prodlužujete její životnost. S tím souvisí i pravidelná údržba, výměna filtrů a používání změkčovačů vody. Tyto dílčí výdaje vám ušetří mnoho starostí i peněz v budoucnu. O samotné spotřebě vody je řeč níže.
2. Jak na úsporu vody aneb každý litr se počítá
Průměrná spotřeba vody v Česku je skoro 90 litrů na osobu za den. Do tohoto čísla se samozřejmě nepočítá jen voda vypitá, ale i voda spotřebovaná při praní, mytí nádobí nebo hygieně. Pak už toto číslo nebudí takový údiv. Jak jej ale snížit, a dosáhnout tak úspory vody?
Omezit nebo dokonce zcela vynechat sprchu se chce asi málokomu a vaši blízcí, kolegové ani spolucestující v hromadné dopravě by to příliš neocenili. Přesto existuje jednoduchý způsob, jak každodenní hygienu výrazně zlevnit – spořič vody. Jeho princip je prostý, snižuje průtok vody tím, že jej ředí vzduchem. Provzdušněný proud vody je navíc příjemnější než ten běžný, a proto spořič vody oceníte právě při sprchování.
Pokud to lokalita vašeho bydliště umožňuje, můžete si vykopat vlastní studnu, zachytávat dešťovou vodu, nebo využít dalších možností úspory vody v domácnosti. Variant je opět mnoho.
3. Využijte teplo domova na maximum
Každý má rád teplo domova. Proto není divu, že podstatná část výdajů domácnosti padne právě na vytápění. Způsobů, jak správně a úsporně topit, je nespočet, často se ale neobejdete bez stavebních úprav. Proto zmíníme jen pár základních vychytávek pro levné topení, které můžete provést hned teď, aniž byste si ušpinili ruce.
V první řadě je potřeba zajistit, aby teplý vzduch z radiátorů mohl volně proudit do místnosti a vytápět ji. Proto zkontrolujte, zda není některá topná jednotka u vás doma zbytečně zakrytá záclonami, izolovaná závěsem nebo zaskládaná nábytkem. Správně umístěné záclony a závěsy vám naopak pomohou k levnému topení díky snížení úniků tepla okny.
Určitě si taky ze základní školy pamatujete na poučku o krátkém, ale intenzivním větrání. Držte se jí. Během krátké doby se do interiéru dostane dostatek čerstvého vzduchu, ale stěny nestihnou ztratit naakumulované teplo. Po delším větrání musíte pokoj znovu zdlouhavě vytápět.
4. Nákupy jídla
Zůstat o hladu se asi taky nikomu nechce. Právě proto jsou ale nákupy jídla naprosto zásadním bodem rozpočtu každé domácnosti. S trochou disciplíny prospějete svým penězům i zdraví. Proto si pečlivě sestavte seznam všeho, co budete každý týden jíst a vařit.
Pokud se tohoto seznamu budete při nákupech skutečně držet, vaše úsilí se vám vyplatí. Myslete při tom samozřejmě i na zdravotní stránku věci, možností je i využití zeleniny z vlastní zahrádky nebo od příbuzných.
Taky se nebojte potraviny zmrazovat. Do ledničky či mrazničky ale nikdy nevkládejte teplé jídlo. Zvýšíte tím teplotu ve spotřebiči, a tím i výslednou spotřebu elektrické energie.

Snížení průtoku vody neznamená sníženou kvalitu sprchování. Je tomu právě naopak.

Přidejte komentář