Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Jak vybrat škrabadlo pro kočku

skrabadlo pro kocku2

Nezbytnou součástí vybavení pro vaši kočku je určitě škrabadlo. Proč je potřebné a jak si vybrat to pravé?

Proč kočce pořídit škrabadlo

Bytové kočky potřebují dostatek podnětů. Pokud nechcete, aby vám chlupatý mazlíček zničil například sedačku, určitě mu musíte pořídit škrabadlo pro kočky.

Brousit drápky si malá šelma nutně potřebuje, jedná se o pudové chování a účinně jí v tom nezabráníte. Rozhodně nemá smysl ji za to trestat. Platí to pro kočky každého věku od koťat po ty dospělé. Omezování možnosti brousit si drápky kočku stresuje.

Který typ zvolit

Škrabadlu je potřeba doma najít vhodné místo, z pohledu kočky to bývá mezi pelíškem a toaletou či miskou.

Majitel musí počítat s tím, že škrabadla jsou poměrně rozměrná. Jestliže se svou kočkou sdílíte malý byt, budou se vám hodit spíš ta malá okolo zhruba 100 cm. Menší vhodná nejsou, zvíře zpravidla příliš nezaujmou. Poměrně minimalistickým řešením je také škrabadlo závěsné, které doma zabere jen málo místa. Vždy dbejte na dostatečnou stabilitu.

Berte ohled i na věk kočky, ta dospělá bude samozřejmě potřebovat velké škrabadlo, kotěti budou pro začátek stačit nejmenší modely. Má-li už vlastní pelíšek a další skrýše jinde po bytě, stačí jí pouze jednoduché škrabadlo, jinak jí určitě pořiďte multifunkční, které jí poslouží i coby domeček.

Čím aktivnější kočku máte, tím více prostoru a možností by škrabadlo mělo vašemu chlupatému kamarádovi poskytnout. Máte-li dostatečně velký byt, určitě ocení prostorná škrabadla ve tvaru kočičího stromu.

Jak si vybrat materiál

Dřevěný či dřevotřískový základ bývá potažen dalším materiálem. Může se jednat o konopný nebo nejčastěji sisalový provaz. Absolutně nevhodná je kobercovina. Už proto, že kočka pak nepochopí, že mezi kobercem v bytě a kobercem na škrabadle je nějaký rozdíl.

Sisalový provaz je přírodní materiál, který vašemu miláčkovi nijak neublíží. Jakmile ho kočka vytrvalým škrábáním zničí, snadno ho nahradíte.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*