Pěkné-Bydlení.cz

Internetový magazín o bydlení plný inspirace

Lak, nebo olej? Podlahu ochrání oba

Zvažujete, jakým nátěrem ochránit svou krásnou dřevěnou podlahu? Lak i olej fungují perfektně, při dobrém nanesení pomohou uchovat původní vzhled, zabezpečit podlahu před vodou i mechanickým poškozením. Jenže podle čeho si má člověk pak vybrat? Odlišnosti samozřejmě existují.

Jednoznačným vodítkem je použité dřevo

Oleje na podlahy se doporučují zejména tehdy, máte-li doma exotické dřevo či tvrdé evropské dřeviny. Olej je ztmaví a zvýrazní jejich kresbu. Hlavním důvodem je však to, že u měkkých dřevin neposkytuje dostatečnou ochranu proti mechanickému poškození. Laky jsou na tom jinak, ty můžete dát i na měkké dřevo, přesto jej ochrání. Olej se totiž vsákne dovnitř podlahy, zatímco lak vytváří jakýsi ochranný film. V případě poškrábání se tedy poškrábe pouze lak a ten je možné nahradit novou vrstvou. Dejte však pozor. Zatímco u oleje si můžete dovolit přebrousit a znovu natřít jen kousek podlahy, máte-li lakované dřevo, lokální opravy nejsou možné.

Ve vzhledu jsou rozdíly

Už jsme si prozradili, že olej dřevo ztmaví a zvýrazní jeho kresbu. Laky na podlahy dělají přesný opak – kresba pod nimi není tolik viditelná. Na druhou stranu nabízí mnohem větší škálu vzhledů, mohou být matné, polomatné nebo lesklé. S olejem vytvoříte vždy matný povrch, pokud tedy nebudete podlahu pravidelně leštit. A tím se dostáváme k další otázce.

Budete mít čas se o podlahu starat?

Lakovanou podlahu stačí čas od času vytřít mokrým hadrem. Proces lakování a vytvrzování je sice zdlouhavější než nanášení oleje, ale pak vám starosti odpadají. Na olejovanou podlahu musíte občas použít prostředek se stopovými prvky oleje a vosku. Při častém úklidu budete muset olej obnovit. Na druhou stranu se vám za to podlaha odmění – olejovaný povrch s přibývajícími léty zraje.

A výsledek? Nelze říct, že by jedno řešení bylo lepší než druhé. Obě mají své klady i zápory, výsledný verdikt tedy necháváme na vás. Každopádně se můžete podívat do e-shopu Parkety WÖLFEL a srovnat ceny laků a olejů. Peníze budou ve vašem rozhodování jistě také hrát roli.

Lak, nebo olej? Podlahu ochrání oba
Jak se vám líbil tento článek ?

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*